Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego orzekną, czy brak możliwości uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego przez inną niż rodzic osobę obciążoną obowiązkiem alimentacyjnym, która sama ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, narusza konstytucyjne zasady równości wobec prawa oraz sprawiedliwości społecznej.
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego orzekną, czy brak możliwości uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego przez inną niż rodzic osobę obciążoną obowiązkiem alimentacyjnym, która sama ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, narusza konstytucyjne zasady równości wobec prawa oraz sprawiedliwości społecznej.
Do trybunału trafiła skarga dotycząca zakazu dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego (sygn. akt SK 18/22), a teraz dołączyła do niej kolejna (sygn. akt SK 22/22) – odnosząca się do innej przesłanki, którą trzeba spełnić do jego otrzymywania. Jest ona zawarta w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 615). Zgodnie z tym przepisem wsparcie za sprawowanie opieki może przysługiwać innym osobom obciążonym obowiązkiem alimentacyjnym względem niepełnosprawnego członka rodziny (innym niż rodzic, opiekun faktyczny lub rodzic zastępczy spokrewniony z dzieckiem), ale pod warunkiem że nie mają orzeczenia o znacznym stopniu dysfunkcji zdrowotnej.
Skargę do TK złożył mąż, któremu wójt odmówił przyznania świadczenia pielęgnacyjnego za opiekę nad niepełnosprawną żoną właśnie z tego powodu, że mężczyzna ma znaczny stopień niepełnosprawności i otrzymuje rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Wnioskujący odwołał się do samorządowego kolegium odwoławczego, a potem złożył skargi: do wojewódzkiego sądu administracyjnego i wreszcie do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), ale obydwie zostały oddalone. Opiekun postanowił jednak dalej walczyć o prawo do pomocy finansowej i zaskarżył wspomniany art. 17 ust. 1 pkt 4 do Trybunału Konstytucyjnego.
Jak wskazał w skardze, przesłanka uniemożliwiająca uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego osobie ze znacznym stopniem niepełnosprawności została wprowadzona od 1 stycznia 2012 r. i miała na celu wykluczenie fikcyjnego pobierania wsparcia przez osoby, które nie są w stanie sprawować opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, bo same jej wymagają w wykonywaniu codziennych czynności życiowych. Zdaniem skarżącego ustawodawca zastosował niedopuszczalny zabieg apriorycznego uznania, że niepełnosprawni w znacznym stopniu opiekunowie są bez wyjątku fikcyjnymi opiekunami, i nie wziął pod uwagę tego, że stopnie i przyczyny niepełnosprawności są rozmaite. Jako przykład podaje osobę ze znacznym stopniem niepełnosprawności z powodu upośledzenia narządu mowy, która może opiekować się osobą z rdzeniowym zanikiem mięśni. Mężczyzna podkreślił, że działania ustawodawcy są o tyle niezrozumiałe, że świadczenie pielęgnacyjne może otrzymać niepełnosprawny w stopniu znacznym rodzic lub opiekun faktyczny. Tym samym zróżnicowana została sytuacja prawna rodziców i opiekunów faktycznych z sytuacją prawną innych osób obciążonych obowiązkiem alimentacyjnym.
W ocenie skarżącego doszło w ten sposób do naruszenia art. 71 konstytucji, który mówi o prawie do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych dla rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej i społecznej. Tymczasem ten przepis zamiast zapewniania podwyższonego standardu ochrony i pomocy dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów odcina ich od wsparcia w formie świadczenia pielęgnacyjnego. Zaskarżonej regulacji mężczyzna zarzuca też niezgodność z wywodzoną z art. 32 konstytucji zasadą równości wobec prawa, bo kryterium posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia oraz jego wpływ na możliwości sprawowania opieki nie może stanowić podstawy odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Wreszcie jego zdaniem art. 17 ust. 1 pkt 4 jest sprzeczny z wyrażoną w art. 2 konstytucji zasadą sprawiedliwości społecznej, bo z góry zakłada nieuczciwość opiekunów. ©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama