Niektórzy Ukraińcy, którzy wyjechali z ojczyzny jeszcze przed rozpoczęciem wojny i uciekli do Polski, również będą objęci przepisami specustawy ukraińskiej – w ten sposób chcą doprecyzować przepisy posłowie.
Niektórzy Ukraińcy, którzy wyjechali z ojczyzny jeszcze przed rozpoczęciem wojny i uciekli do Polski, również będą objęci przepisami specustawy ukraińskiej – w ten sposób chcą doprecyzować przepisy posłowie.
Sejm pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zakłada on wykreślenie z przepisów słowa „bezpośrednio”. Dzięki temu po zmianach z rozwiązań zawartych w ustawie będą mogli korzystać obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w tym państwie – również ci, którzy obrali inną drogę ucieczki z Ukrainy do Polski, np. przez Słowację – o ile przekroczyli granicę po 24 lutego 2022 r.
Wojewodowie mają jednak wątpliwości, jak oceniać wnioski cudzoziemców, którzy przyjechali do Polski zupełnie z pominięciem Ukrainy. – Chodzi o sytuację osób, które wracały np. z wczasów z Egiptu, Tunezji czy z podróży służbowej i nie miały możliwości powrotu na lotniska ukraińskie, czyli w praktyce osoby te wyjechały z Ukrainy przed 24 lutego 2022 r., ale na terytorium Polski przybywały od 24 lutego 2022 r. – wyjaśnił Wiesław Szczepański, przewodniczący komisji administracji i spraw wewnętrznych.
Posłowie zdecydowali się uściślić tę kwestię, jednak nie w samej ustawie, ale w uzasadnieniu do przygotowanego projektu nowelizacji – tak, aby nie było wątpliwości, że Ukrainiec, który z Ukrainy nie przyjechał, również będzie mógł legalnie przebywać w Polsce.
– Zdajemy sobie sprawę, że uzasadnienie nie jest elementem tworzenia prawa, ale mamy nadzieję, że wyjaśni sytuację tych osób – dodał Wiesław Szczepański.
– Szacujemy, że jest ok. 15 tys. osób, które mogą być w takiej sytuacji. Głównie dotyczy dwóch województw: zachodniopomorskiego i wielkopolskiego – mówił Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. MSWiA przygotowało też opinię prawną w tej sprawie.
Aby przyśpieszyć prace nad projektem, posłowie umówili się, że ewentualne poprawki co do poszczególnych artykułów zostaną zgłoszone dopiero podczas drugiego czytania. Dzisiaj prace nad projektem będą kontynuowane.
Rząd zapowiada też kolejne nowelizacje specustawy ukraińskiej, bo już przedstawiciele rządu, wojewodowie czy włodarze miast zgłaszają się z poszczególnymi kwestiami, które wymagają korekt. Deklaruje, że zmiany zamierza konsultować z samorządowcami. Jedną z takich nowelizacji przyjął już wczoraj rząd (patrz: tekst powyżej).©℗
Etap legislacyjny
Projekt ustawy po I czytaniu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama