Nagrania z Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie będą przechowywane nie krócej niż 6 i nie dłużej niż 13 miesięcy.

To jedna ze zmian, które mają zostać wprowadzone nowelizacją ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Jej projekt właśnie został wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
O potrzebie zmian w tzw. lex Trynkiewicz mówi się od dłuższego czasu. Niejednokrotnie apelował o to m.in. rzecznik praw obywatelskich, wskazując, że obecna regulacja pozwalająca przetrzymywać w ośrodku osoby, które odbyły już zasądzoną karę, ale które nadal stwarzają zagrożenie dla społeczeństwa, jest pełna luk.
Procedowany projekt ma być odpowiedzią na te postulaty. Główna zmiana ma polegać na tym, że regulacje odnoszące się do praw i obowiązków pensjonariuszy Gostynina znajdą się w akcie ustawowym. Obecnie kwestie te w dużej mierze rozstrzyga regulamin ośrodka.
Projekt przewiduje również uzupełnienie procedur. „Przedmiotowa ustawa ma kluczowe znaczenie w kontekście zapewnienia właściwych warunków postępowania terapeutycznego wobec osób stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób, a także utrzymania właściwych warunków bezpieczeństwa, zarówno osobom w nim umieszczonym, jak i personelowi Ośrodka” – twierdzą projektodawcy.
Zgodnie z projektem określona zostanie procedura postępowania wobec osób przyjmowanych do Gostynina obejmująca m.in. przeprowadzenie badania lekarskiego. Proponuje się również wprowadzenie możliwości zastosowania, jeszcze przed wydaniem prawomocnego wyroku, środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w Gostyninie osoby, wobec której toczy się postępowanie sądowe w przedmiocie umieszczenia w ośrodku. Planowane jest również „rozszerzenie regulacji dotyczących unormowania praw i obowiązków osób umieszczonych w Ośrodku, obejmujących poszanowanie godności osobistej i prywatności, ochronę przed przemocą fizyczną i psychiczną”. Przebywający w Gostyninie będą mieli zapewnione prawo m.in. do kontaktowania się osobistego i telefonicznego z członkami rodziny i innymi bliskimi oraz prowadzenia korespondencji i korzystania z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Uregulowana ma zostać również kwestia orzekania przez sąd o zasadności przeprowadzenia zabiegu lekarskiego, w przypadku gdy sprzeciwia się temu sam zainteresowany. Projekt przewiduje ponadto wprowadzenie przepisów karnych odnośnie do ucieczki z Gostynina.
O planach zmian pisaliśmy już w DGP w maju zeszłego roku. ©℗