Właściwe organy państwa polskiego powinny (…) podjąć określone działania, zmierzające do rychłego przywrócenia należnego autorytetu i powagi instytucjom władzy sądowniczej – pisze w oświadczeniu prezes SN kierujący pracą Izby Dyscyplinarnej Tomasz Przesławski.

Oświadczenie prezesa pojawiło się w czwartek na stronie internetowej Sądu Najwyższego.

„Nasilający się w ostatnim czasie spór wokół reformy sądownictwa w Polsce wpływa negatywnie na dobre imię całego wymiaru sprawiedliwości, a przede wszystkim sędziów, w tym wykonujących swoje obowiązki w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Ujawniające się z coraz większą ostrością spory zarówno prawne, jak i te mające charakter polityczny, podważają autorytet wymiaru sprawiedliwości, a w konsekwencji także autorytet i prestiż państwa, którego organy władzy sądowniczej są integralnym elementem” – pisze prezes.

Przesławski przypomina o głównych osiach sporu wokół reform sądownictwa w Polsce, opowiadając się za „szczególnie ostrożną, ale też efektywnie zorganizowaną” odpowiedzialnością dyscyplinarną sędziów. Odnosi się do niedawnych rozstrzygnięć TSUE kwestionujących legalność Izby Dyscyplinarnej SN.

„Ze sformułowanych przez luksemburski Trybunał tez, które poddają w wątpliwość przyjęte w Polsce rozwiązania z punktu widzenia ich zgodności z tzw. unijnym standardem, jasno wynika, że ich adresatem nie jest organ powołany do stosowania norm prawnych, lecz do ich stanowienia. Właściwe organy państwa polskiego powinny zatem, mając na uwadze przede wszystkim dobro wspólne, podjąć określone działania, zmierzające do rychłego przywrócenia należnego autorytetu i powagi instytucjom władzy sądowniczej, kończąc tym samym trwający spór wokół reformy sądownictwa w Polsce” – pisze sędzia. „Wyrażam głęboką i szczerą nadzieję, że w poczuciu odpowiedzialności przed Narodem, w imię racji stanu, rozpoczniemy prowadzenie konstruktywnego dialogu, aby wyjść z istniejącego impasu. Apeluję do każdego, komu bliskie jest dobro naszej Ojczyzny, komu bliskie są wartości i zasady zawarte w Konstytucji RP, aby wykorzystać wszelkie przewidziane prawem możliwości i definitywnie zakończyć spór dotyczący kształtu i funkcjonowania polskiego sądownictwa”.

Pełny tekst oświadczenia: Stanowisko Prezesa SN kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej z dnia 22 lipca 2021 r.