8 kwietnia Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) orzekł, że obowiązkowe szczepienia są legalne i mogą być konieczne w społeczeństwach demokratycznych. Jako pierwszy poinformował o wyroku dziennik Deutsche Welle (DW).

Orzeczenie ETPC jest precedensem, zgodnie z którym obowiązkowe szczepienia nie mogą być sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Nie oznacza to jednak, że kraje UE będą zmuszać obywateli do szczepień.

Są jednak i tacy eksperci, jak cytowany przez DW prawnik, Nicolas Hervieu, który dla AFP powiedział, że według niego wyrok ten „zwiększa możliwość obowiązkowego szczepienia w warunkach obecnej epidemii COVID-19”.

Co znalazło się w wyroku ETPC?

W orzeczeniu ETPC stwierdzono, że obowiązkowe szczepienia wykonywane przez czeskie władze sanitarne są zgodne z „najlepszym interesem” dzieci. „Celem musi być ochrona każdego dziecka przed poważnymi chorobami poprzez szczepienia lub odporność stadną” – dodano.

Sąd orzekł również, że czeska polityka zdrowotna nie narusza Artykułu 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który dotyczy prawa do poszanowania życia prywatnego.

Zgodnie z czeskim prawem dzieci muszą być zaszczepione przeciwko dziewięciu chorobom, w tym błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i odrze.

Sprawa została wniesiona do sądu przez rodziny, które ukarano grzywną za nieprzestrzeganie ustawowego obowiązku szczepień.