Przykładem „instrumentalnego wykorzystywania prawa do zdyskredytowania w opinii publicznej sędziów (…)” określili sędziowie Sądu Najwyższego działania Prokuratury Krajowej.
Sędziowie zareagowali w ten sposób na złożony do Izby Dyscyplinarnej SN wniosek Prokuratury Krajowej, która chce uchylenia immunitetów sędziów SN: Marka Pietruszyńskiego, Andrzeja Stępki i Włodzimierza Wróbla. Zdaniem prokuratury, orzekając w sprawach karnych nie dopełnili obowiązków, w efekcie dwaj mężczyźni mimo korzystnych dla siebie orzeczeń nie zostali zwolnieni z zakładów karnych. Z informacji podanych przez SN wynika, że wnioski prokuratury nie mają podstaw.
Oświadczenie podpisało dotąd 64 sędziów SN, w tym była I prezes Małgorzata Gersdorf oraz prezesi Dariusz Zawistowski, Michał Laskowski i Józef Iwulski. Poniżej pełna treść:
„My, niżej podpisani sędziowie Sądu Najwyższego sprzeciwiamy się praktyce kierowania przez Prokuraturę wniosków o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziów opartych na zarzutach związanych z procesem orzekania i wykonywania orzeczeń przez pracowników sekretariatów sądu.
Rzekome przestępstwa dokonywane przez sędziów nie znajdują niebudzącego wątpliwości oparcia w przedstawianych dowodach, a wnioski o uchylenie immunitetu kierowane są w odniesieniu do sędziów, którzy publicznie wyrażają negatywne opinie co do stanu praworządności w kraju.
Sprzeciwiamy się temu, aby oceny zasadności wniosków dokonywała izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego — organ, którego niezależność i bezstronność zostały skutecznie podważone w orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Sądu Najwyższego I sądów powszechnych. izba Dyscyplinarna powinna powstrzymać się od orzekania we wszelkich sprawach do czasu wydania ostatecznego orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Kierowanie wniosków o uchylenie immunitetu stanowi przykład instrumentalnego wykorzystywania prawa do zdyskredytowania w opinii publicznej sędziów krytycznie nastawionych do zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości. Jest jednocześnie próbą wywołania efektu mrożącego w odniesieniu do innych sędziów, to jest zniechęcenia ich do wydawania orzeczeń, które mogą być krytycznie odbierane przez władze i do występowania w obronie praworządności.
Zwracamy uwagę opinii publicznej w kraju i za granicą na postępujący proces demontażu ustroju demokratycznego państwa prawnego Rzeczypospolitej Polskiej”.
Do momentu opublikowania tego oświadczenia, podpisy pod nim złożyli:
- Dariusz Zawistowski — Prezes Izby Cywilnej SN
- Teresa Bielska-Sobkowicz
- Dariusz Dończyk
- Tadeusz Ereciński
- Józef Frąckowiak
- Jacek Gudowski
- Irena Gromska-Szuster
- Paweł Grzegorczyk
- Wojciech Katner
- Monika Koba
- Marian Kocon
- Iwona Koper
- Anna Kozłowska
- Zbigniew Kwaśniewski
- Grzegorz Misiurek
- Barbara Myszka
- Anna Owczarek
- Władysław Pawlak
- Henryk Pietrzkowski
- Krzysztof Pietrzykowski
- Agnieszka Piotrowska
- Marta Romańska
- Krzysztof Strzelczyk
- Maria Szulc
- Roman Trzaskowski
- Katarzyna Tyczka-Rote
- Bogumiła Ustjanicz
- Karol Weitz
- Tadeusz Wiśniewski
- Kazimierz Zawada
- Tadeusz Żyznowski
- Michał Laskowski — Prezes Izby Karnej SN
- Stanisław Zabłocki
- Tomasz Artymiuk
- Jacek Błaszczyk
- Krzysztof Cesarz
- Małgorzata Gierszon
- Jerzy Grubba
- Przemysław Kalinowski
- Jarosław Matras
- Waldemar Płóciennik
- Zbigniew Puszkarski
- Andrzej Siuchniński
- Barbara Skoczkowska
- Dariusz Świecki
- Małgorzata Wąsek-Wiaderek
- Eugeniusz Wildowicz
- Paweł Wiliński
- Józef Iwulski — Prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN
- Małgorzata Gersdorf
- Teresa Flemming-Kulesza
- Bohdan Bieniek
- Jolanta Frańczak
- Katarzyna Gonera
- Beata Gudowska
- Halina Kiryło
- Roman Kuczyński
- Jerzy Kuźniar
- Dawid Miąsik
- Maciej Pacuda
- Piotr Prusinowski
- Krzysztof Rączka
- Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
- Andrzej Wróbel