Po przedstawieniu zarzutu prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu Prokurator Rejonowy w Sierpcu (Mazowieckie) Grzegorz J. został odwołany ze stanowiska. Według ustaleń wszczętego wobec niego postępowania karnego, miał on spowodować kolizję drogową. Wszczęto też postępowanie dyscyplinarne.

Jak poinformowała PAP rzecznik Prokuratury Krajowej prokurator Ewa Bialik, do kolizji drogowej doszło w ubiegłym tygodniu – wtedy też na miejscu zdarzenia szef sierpeckiej prokuratury został zatrzymany.

"Rozpoczęto postępowanie karne. Prokuratorowi przedstawiono zarzut z art. 178 a par. 1 Kodeksu karnego, czyli prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Zastosowano też środki zapobiegawcze, jak zakaz prowadzenia pojazdów oraz zakaz opuszczania kraju. Prokurator został zawieszony w czynnościach służbowych" – powiedziała we wtorek PAP Bialik.

Jak dodała, "po błyskawicznym wszczęciu postępowania karnego na wniosek Prokuratora Okręgowego w Płocku zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne, z uwagi na to, że prokurator z Sierpca uchybił godności urzędu". "Natychmiast zareagował też Prokurator Generalny, który po uzyskaniu informacji, iż prokurator będąc pod wpływem alkoholu spowodował kolizję, odwołał go z funkcji prokuratora rejonowego w Sierpcu" - podkreśliła Bialik.

Według portalu radio7.pl, do kolizji z udziałem wtedy jeszcze szefa sierpeckiej prokuratury doszło w miniony piątek na drodze powiatowej między Chromakowem a Przeradzem na terenie powiatu żuromińskiego. Jak podaje portal, powołując się na ustalenia policji, samochód mitsubishi zjechał na lewy pas ruchu i zderzył się z samochodem ciężarowym man – kierowcy uczestniczący w tym zdarzeniu, które zakwalifikowano jako kolizję, nie doznali poważniejszych obrażeń.

Zgodnie z art. 178 a par. 1. Kodeksu karnego, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości i prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat 2.