statystyki

Ochrona ciężarnych jeszcze lepsza. Pracownica w ciąży może powołać się na błąd

autor: Michał Culepa08.10.2020, 06:01; Aktualizacja: 08.10.2020, 07:43
ciąża, kobieta w ciąży

Spółka zawarła z pracownicą porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy – etat i wynagrodzenie obniżono o połowę. Po pewnym czasie okazało się, że jest ona w ciąży. Złożyła więc oświadczenie o uchyleniu się od skutków porozumienia, które zawarła pod wpływem błędu, nie wiedząc o swoim stanie.źródło: ShutterStock

Pracownica, która zawarła niekorzystne porozumienie zmieniające umowę o pracę, nie wiedząc, że jest w ciąży, może od niego odstąpić, powołując się na błąd – orzekł Sąd Najwyższy.

Spółka zawarła z pracownicą porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy – etat i wynagrodzenie obniżono o połowę. Po pewnym czasie okazało się, że jest ona w ciąży. Złożyła więc oświadczenie o uchyleniu się od skutków porozumienia, które zawarła pod wpływem błędu, nie wiedząc o swoim stanie.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • OB(2020-10-08 08:16) Zgłoś naruszenie 92

  Jeszcze więcej przywilejów dla pracowników mniej efektywnych skutkować będzie niechęcią pracodawców do zatrudniania tego typu osób, które stanowią ryzyko dla realizacji celów organizacji. Lepiej pomyśleć o dodatkach dla osób, które będą musiały harować za tych przebywających na zwolnieniach lekarskich z powodu "choroby" zwanej ciążą.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Marian(2020-10-08 13:39) Zgłoś naruszenie 22

  Ale jaki błąd? Nazywacie ciążę błędem? Dlaczego w tym kraju pracownicy przysługuje urlop macierzyński, a jeżeli przedsiębiorcą jest kobieta (np. prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą) to już jej nic nie przysługuje pomimo strasznie wysokich składek, które nie zależą od faktycznego dochodu?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • rozwolnione sądy(2020-10-09 15:27) Zgłoś naruszenie 00

  To zapiszcie to w prawie, a nie róbcie jakiś common law. Rzygać się już chce tym rozwalaniem systemu. Z jednej strony zakłamanie, że mamy prawo stanowione, a z drugiem strony po kryjomu orzecznictwo jako źródło prawa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj