statystyki

Zwolniony ze świadczenia pracy ma prawo do udziału w napiwkach

autor: Artur Radwan28.11.2019, 07:40; Aktualizacja: 28.11.2019, 08:07
Sąd Najwyższy uznał, że umowa o pracę, tak jak każda czynność prawna, wywołuje skutki nie tylko w niej wyrażone, lecz także te, które wynikają z ustawy, zasad współżycia społecznego i zwyczajów.

Sąd Najwyższy uznał, że umowa o pracę, tak jak każda czynność prawna, wywołuje skutki nie tylko w niej wyrażone, lecz także te, które wynikają z ustawy, zasad współżycia społecznego i zwyczajów.źródło: ShutterStock

Umowa o pracę, tak jak każda czynność prawna, wywołuje skutki nie tylko w niej wyrażone, lecz także te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów – orzekł Sąd Najwyższy.

K obieta była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W listopadzie 2014 r. pracodawca wypowiedział jej umowę ze skutkiem na 28 lutego 2015 r. W okresie wypowiedzenia zwolnił ją z obowiązku świadczenia pracy. Pracownica nie wyraziła na to zgody, argumentując, że pozbawi to jej udziału w funduszu napiwków w tym okresie. Pracodawca nie uwzględnił jej stanowiska i wypłacił jej tylko wynagrodzenie wynikające z umowy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj