statystyki

Ubezpieczeniowe neverending story. O odszkodowanie dla bliskiego poszkodowanego pyta RPP

autor: Patryk Słowik04.11.2019, 08:26; Aktualizacja: 04.11.2019, 08:28
pieniądze

pieniądzeźródło: ShutterStock

Rzecznik praw pacjenta oczekuje od Sądu Najwyższego wskazania, czy osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, może przysługiwać zadośćuczynienie pieniężne. Skierował wniosek w tej sprawie do Izby Cywilnej SN.

Działanie rzecznika to pokłosie galimatiasu powstałego po uchwale składu powiększonego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN z 22 października 2019 r. (sygn. akt I NSNZP 2/19). Stwierdził on, że osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie pieniężne na podstawie art. 448 kodeksu cywilnego. Zasugerował ponadto, że nie można na nie liczyć również na zasadzie analogii z art. 446 par. 4 k.c., który umożliwia uzyskanie zadośćuczynienia przez bliskich zmarłego poszkodowanego.

Sęk w tym, że w marcu 2018 r. zapadły w Izbie Cywilnej SN trzy jednobrzmiące uchwały składu powiększonego (sygn. akt III CZP 36/17, III CZP 60/17 i III CZP 69/17), z których wynika, że najbliżsi żyjącego poszkodowanego mogą w niektórych sytuacjach liczyć na zadośćuczynienie.

– Doszło do niepokojącej rozbieżności w orzecznictwie, która wymaga pilnego rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy. Osoby, które już dochodzą lub zamierzają dochodzić roszczeń, jak i podmioty ponoszące odpowiedzialność odszkodowawczą i ich ubezpieczyciele, powinny mieć pewność co do tego, jaka wykładnia prawa jest stosowana przez sądy – wskazuje Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta. Liczy on zarazem na to, że uchwałę odpowiadającą na jego wniosek wyda możliwie najszerszy skład. Dobrze by się stało dla pewności zainteresowanych – tak obywateli, jak i zakładów ubezpieczeń – by nadano jej moc zasady prawnej.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj