statystyki

Ubezpieczeniowe neverending story. O odszkodowanie dla bliskiego poszkodowanego pyta RPP

autor: Patryk Słowik04.11.2019, 08:26; Aktualizacja: 04.11.2019, 08:28
pieniądze

pieniądzeźródło: ShutterStock

Rzecznik praw pacjenta oczekuje od Sądu Najwyższego wskazania, czy osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, może przysługiwać zadośćuczynienie pieniężne. Skierował wniosek w tej sprawie do Izby Cywilnej SN.

Działanie rzecznika to pokłosie galimatiasu powstałego po uchwale składu powiększonego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN z 22 października 2019 r. (sygn. akt I NSNZP 2/19). Stwierdził on, że osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie pieniężne na podstawie art. 448 kodeksu cywilnego. Zasugerował ponadto, że nie można na nie liczyć również na zasadzie analogii z art. 446 par. 4 k.c., który umożliwia uzyskanie zadośćuczynienia przez bliskich zmarłego poszkodowanego.

Sęk w tym, że w marcu 2018 r. zapadły w Izbie Cywilnej SN trzy jednobrzmiące uchwały składu powiększonego (sygn. akt III CZP 36/17, III CZP 60/17 i III CZP 69/17), z których wynika, że najbliżsi żyjącego poszkodowanego mogą w niektórych sytuacjach liczyć na zadośćuczynienie.

– Doszło do niepokojącej rozbieżności w orzecznictwie, która wymaga pilnego rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy. Osoby, które już dochodzą lub zamierzają dochodzić roszczeń, jak i podmioty ponoszące odpowiedzialność odszkodowawczą i ich ubezpieczyciele, powinny mieć pewność co do tego, jaka wykładnia prawa jest stosowana przez sądy – wskazuje Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta. Liczy on zarazem na to, że uchwałę odpowiadającą na jego wniosek wyda możliwie najszerszy skład. Dobrze by się stało dla pewności zainteresowanych – tak obywateli, jak i zakładów ubezpieczeń – by nadano jej moc zasady prawnej.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane