statystyki

Samorząd nie musi płacić za dopisane dzieci. Liczy się faktyczna ich liczba

autor: Artur Radwan24.07.2019, 19:00
Skład orzekający wskazał, że dotacje przysługują na każdego ucznia w wysokości odpowiadającej ich faktycznej liczbie

Skład orzekający wskazał, że dotacje przysługują na każdego ucznia w wysokości odpowiadającej ich faktycznej liczbieźródło: ShutterStock

Gmina powinna wypłacać dotację na podstawie rzeczywistej liczby dzieci w przedszkolu. Nie może też jej pomniejszać tylko dlatego, że w poprzednim okresie była nadpłacona – orzekł WSA w Białymstoku.

Właściciel prywatnego przedszkola otrzymywał dotacje oświatowe na podopiecznych, w tym dzieci niepełnosprawne. We wniosku o udzielenie dotacji składanym do 30 września i w miesięcznej informacji o liczbie uczniów wskazał, że do placówki uczęszcza 34 dzieci. W grudniu wykazał, że liczba ta zwiększyła się do 36. W trakcie kontroli urzędników okazało się, że w grudniu uczęszczało faktycznie 34 przedszkolaków (a nie o dwoje więcej).

Właściciel przedszkola tłumaczył się tym, że we wrześniu i październiku omyłkowo wykazał mniej o jedno dziecko. Dlatego w kolejnych miesiącach wykazał ich więcej. Dodatkowo okazało się, że gmina wypłaciła za wysoką dotację za 2017 r., w tym m.in. na niepełnosprawnych podopiecznych. W protokole pokontrolnym obie strony zdecydowały więc, że ta różnica będzie potrącona przy wypłacie kolejnych transz dotacji za listopad i grudzień.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj