statystyki

Wyrok SN: Zajęcia po angielsku nie na umowę o dzieło

autor: Michał Culepa12.06.2018, 07:34; Aktualizacja: 12.06.2018, 09:33
Sąd Najwyższy, uzasadniając zamykający sprawę wyrok, wskazał przede wszystkim na zasadniczą różnicę pomiędzy umową o dzieło a umową-zleceniem (lub o świadczenie usług).

Sąd Najwyższy, uzasadniając zamykający sprawę wyrok, wskazał przede wszystkim na zasadniczą różnicę pomiędzy umową o dzieło a umową-zleceniem (lub o świadczenie usług).źródło: ShutterStock

Prowadzenie zajęć językowych metodą projektu kwalifikuje się jako wykonywanie umowy-zlecenia, nawet jeżeli ich końcowym efektem ma być inscenizacja teatralna – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła odwołania Agnieszki H., właścicielki szkoły językowej, od decyzji ZUS nakazującej jej – jako płatnikowi składek – objęcie ubezpieczeniami społecznymi zatrudnionych przez nią lektorów języka angielskiego (i opłacenie zaległych należności). Jej szkoła prowadziła w przedszkolach naukę angielskiego, stosując tzw. metodę projektu. Końcowym efektem nauczania w danym roku szkolnym miała być autorska inscenizacja adaptacji wybranej bajki, wykonana po angielsku przez uczące się dzieci. W umowach z lektorami i nauczycielami zaznaczono, że obok nauki języka, ich przedmiotem jest także zrealizowanie inscenizacji. Dlatego też szkoła określiła wszystkie te umowy jako umowy o dzieło, które – zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – nie są oskładkowane.

Inaczej odniósł się do tego ZUS, który uznał, że dotyczą one w istocie nauki języka angielskiego i – opierając się na dominującej obecnie wykładni – uznał je za umowy o świadczenie usług edukacyjnych, do których stosuje się przepisy o zleceniu. Stwierdził, że wynagrodzenia z tytułu tych umów podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym oraz zobowiązał szkołę do dokonania stosownych korekt dokumentów ubezpieczeniowych i opłacenia składek.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj