Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Oszustwa na Facebooku. Oto w co lepiej nie klikać

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Przeżyli w bunkrze 69 lat – humorystyczna pułapka na Facebooku Na Facebooku pojawiła się właśnie kolejna pułapka i jak podkreśla ekspert z firmy ESET, tym razem nie można odmówić cyberprzestępcom poczucia humoru. Uwagę internautów ma bowiem przykuć materiał o odkryciu kilkorga uczestników II wojny światowej, którzy … rzekomo dopiero teraz opuścili bunkier ochronny. Prawdopodobnie u zdecydowanej większości internautów pułapka wywoła jedynie bóle brzucha, będące konsekwencją niepohamowanego śmiechu. Nie należy jej jednak lekceważyć, ponieważ zbyt duża ciekawość może w tym wypadku skończyć się wyższym niż zwykle rachunkiem od operatora GSM. Analitycy zagrożeń z firmy ESET podkreślają, że wspomniana pułapka działa w oparciu o znany już schemat – na tablicy jednego z twoich znajomych pojawia się informacja o polubieniu intrygującego filmu. W tym wypadku materiał z filmem został opatrzony wyjątkowo nieprawdopodobnym opisem „Szok! Odkryto bunkier ziemny wraz z 4 żyjącymi Polakami od czas II Wojny Światowej (video)” – pisownia oryginalna. Klikasz i z uśmiechem na twarzy nieświadomie „lajkujesz” stronę z kontrowersyjną zawartością, a informacja o tym trafia na twoją tablicę. Z pewnością sprawisz w ten sposób, że Twoi facebookowi znajomi szeroko się uśmiechną. Niestety istnieje również szansa, że sami klikną w materiał i schemat działania pułapki się powtórzy. Kliknięcie w odnośnik-pułapkę przenosi internautę na stronę z opisem i zdjęciem, imitującym kadr z filmu o wspomnianym już wyżej tytule. Zanim jednak użytkownik będzie miał szansę uruchomić rzekomy film, musi zamknąć reklamę, która wyświetla się automatycznie i która zachęca do instalacji aplikacji, pozwalającej sprawdzać kto odwiedza jego profil na Facebooku. Zamknięcie reklamy skutkuje publikacją odnośnika do pułapki na Facebookowym profilu ofiary. Uparty i ciekawski internauta, który nadal będzie chciał obejrzeć film, zostanie poproszony o weryfikację, poprzez wpisanie swojego numeru telefonu i akceptację regulaminu. W ów regulaminie ci ostrożniejsi znajdą zapis, że użytkownik będzie od momentu podania numeru obciążany kwotą 5 złotych netto za każdą wiadomość SMS dostarczaną w ramach zamawianej właśnie usługi premium SMS.
Przeżyli w bunkrze 69 lat – humorystyczna pułapka na Facebooku Na Facebooku pojawiła się właśnie kolejna pułapka i jak podkreśla ekspert z firmy ESET, tym razem nie można odmówić cyberprzestępcom poczucia humoru. Uwagę internautów ma bowiem przykuć materiał o odkryciu kilkorga uczestników II wojny światowej, którzy … rzekomo dopiero teraz opuścili bunkier ochronny. Prawdopodobnie u zdecydowanej większości internautów pułapka wywoła jedynie bóle brzucha, będące konsekwencją niepohamowanego śmiechu. Nie należy jej jednak lekceważyć, ponieważ zbyt duża ciekawość może w tym wypadku skończyć się wyższym niż zwykle rachunkiem od operatora GSM. Analitycy zagrożeń z firmy ESET podkreślają, że wspomniana pułapka działa w oparciu o znany już schemat – na tablicy jednego z twoich znajomych pojawia się informacja o polubieniu intrygującego filmu. W tym wypadku materiał z filmem został opatrzony wyjątkowo nieprawdopodobnym opisem „Szok! Odkryto bunkier ziemny wraz z 4 żyjącymi Polakami od czas II Wojny Światowej (video)” – pisownia oryginalna. Klikasz i z uśmiechem na twarzy nieświadomie „lajkujesz” stronę z kontrowersyjną zawartością, a informacja o tym trafia na twoją tablicę. Z pewnością sprawisz w ten sposób, że Twoi facebookowi znajomi szeroko się uśmiechną. Niestety istnieje również szansa, że sami klikną w materiał i schemat działania pułapki się powtórzy. Kliknięcie w odnośnik-pułapkę przenosi internautę na stronę z opisem i zdjęciem, imitującym kadr z filmu o wspomnianym już wyżej tytule. Zanim jednak użytkownik będzie miał szansę uruchomić rzekomy film, musi zamknąć reklamę, która wyświetla się automatycznie i która zachęca do instalacji aplikacji, pozwalającej sprawdzać kto odwiedza jego profil na Facebooku. Zamknięcie reklamy skutkuje publikacją odnośnika do pułapki na Facebookowym profilu ofiary. Uparty i ciekawski internauta, który nadal będzie chciał obejrzeć film, zostanie poproszony o weryfikację, poprzez wpisanie swojego numeru telefonu i akceptację regulaminu. W ów regulaminie ci ostrożniejsi znajdą zapis, że użytkownik będzie od momentu podania numeru obciążany kwotą 5 złotych netto za każdą wiadomość SMS dostarczaną w ramach zamawianej właśnie usługi premium SMS. / ShutterStock
Reklama

Komentarze (8)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • Bożena
  2019-08-07 14:19
  Zostałam oszukana na telefon Samsung Galaxy,podalam naiwna nr.karty a oni ściągnęli mi 279 zł.Prosze uwazajcie na oszustów,Kto może wygrać telefon drogi za 9zl.
  0
  zgłoś
 • czytelniczka
  2017-09-17 01:04
  Polecam sprawdzanie Fake Listy, czyli wykazu oszukańczych stron na http://stop-oszustom.pl/
  1
  zgłoś
 • spam na fb
  2016-10-19 12:32
  Tutaj coś o usuwaniu uciążliwych aplikacji publikujących spam http://stop-oszustom.pl/?p=379
  0
  zgłoś
 • roza
  2016-10-08 10:41
  tez dałam sie nabrać na FB na ofertę bonów w sklepach,niby sprawdzoną i zachęcającą przez moją zaufaną koleżankę , trzeba było wysłać sms potwierdzając, straciłam 70 zł.
  2
  zgłoś
 • andrzej2000
  2016-09-26 10:13
  Sam wpadłem w taką pułapkę od samego operatora Polkomtel, który wysłał mi maila z adresem www. Samo wpisanie adresu w komputerze spowodowało, że zacząłem otrzymywać płatne - 2 zł netto - smsy reklamowe. Po rocznych utarczkach i szykanowania mnie, blokując mój numer, Polkomtel w końcu odstąpił od tej próby wyłudzenia ode mnie opłat.
  2
  zgłoś
 • EKONOMISTA
  2016-09-25 18:19
  Wiele jest tu złodziejskich, sponsorowanych przez banksterów artykułów zachwalających płacenie kartą, podwyższającą o opłatę interchange ceny detaliczne. Oczywiście możliwość uświadamiania społeczeństwa przez komentarze jest zablokowana. Uśmiechnięte gęby na obrazkach z kartą płatniczą niczym w Strażnicy świadków Jehowy. Złodzieje! Fałsz, obłuda, zakłamanie. NIGDY NIE PŁAĆ KARTĄ, A WSZYSTKO BĘDZIE TAŃSZE! PAMIĘTAJ, ŻE ARTYKUŁY POD KTÓRYMI NIE MA KOMENTARZY SĄ PISANE PRZEZ PODSTĘPNYCH ZLODZIEI.
  6
  zgłoś
 • dester
  2016-09-25 18:12
  Rozwiąż i wyślij SMS-em durną krzyżówkę z Teletygodnia, a szybko pożałujesz. Zamiast nagrody będziesz dostawał dziesiątki telekonkursów esemesowych. To jakaś paranoja. Przecież to ja powinienem decydować od kogo chcę dostać sms czy e-mail. Jest gość w książce telefonicznej czy mejlowej, system przyjmuje, nie ma to WON NA ZBITY RYJ! Nie wezmę tego szmatławca do ręki nigdy. ********* PRYMITYWNA, ZŁODZIEJSKA KOMERCJA. kTO Z TYMI BANDYTAMI ZROBI PORZĄDEK? W PRL-u tego złodziejstwa nie było.
  2
  zgłoś
 • MB
  2016-09-24 23:05
  Audi jubileusz 2016 to też oszuści
  3
  zgłoś
Reklama
Reklama

Zobacz więcej