Cyberprzemoc i wyciek kompromitujących zdjęć na Facebooku nie należą do rzadkości. W sieci jest jednak wiele innych niebezpiecznych serwisów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Firma Sophos przygotowała zestawienie 7 aplikacji i stron internetowych, o których rodzice powinni wiedzieć, aby chronić swoje nastoletnie dzieci.
Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć galerię.
1
Instagram
Według ostatnich badań, Instagram jest najpopularniejszym serwisem społecznościowym wśród nastolatków mieszkających w Stanach Zjednoczonych( 76 proc. aktywnych – Instagram, 45 proc. aktywnych – Facebook), ten trend może dotrzeć również do Polski.
Instagram pozostaje w tyle
w porównaniu do innych sieci społecznościowych, jeśli chodzi o użycie protokołu HTTPS, co oznacza, że włamanie do konta może być ułatwione.
Ważne jest sprawdzenie, że ustawienia prywatności nastolatek są zablokowane jako zdjęcia dostępne do publicznej widoczności. Oznacza to, że zdjęcia będą widoczne jedynie dla obserwujących na co nastolatek musi wyrazić osobiście zgodę.
Inne
2
SnapChat
Aplikacja bardzo popularna wśród młodych ludzi, mimo, że ma reputację jako wykorzystywaną do sextingu (wysyłaniu za pośrednictwem telefonu/smartfonu swoich nagich zdjęć).
Głównym jej problemem jest to, że stwarza złudzenie prywatności w rzeczywistości jej nie dostarczając.
Snapchat umożliwia przesłanie wiadomości, obrazów, które wyświetlają się na urządzeniu tylko przez 10 sekund, po czym znikają z ekranu. Zdjęcia jednak nie znikają dla wszystkich, osoba, która chce skompromitować jednostkę może zrobić zrzut ekranu lub wykorzystać inne aplikacje, które potrafią przechwytywać pozornie bezpieczne obrazy.
Inne
3
Ask.fm
Społecznościowy serwis, umożliwiający zadawania anonimowych pytań. Odpowiedzi następnie pojawiają się na profilach użytkowników. Odnotowano przypadki szykowania i znęcania się nad użytkownikami serwisu nawet ze skutkiem śmiertelnym.
Inne
4
KiK Messenger
Aplikacja dedykowana błyskawicznemu wysyłaniu wiadomości, stanowiąca alternatywę do smsowania. Mimo, że jest sugerowana użytkownikom, którzy ukończyli 18 rok życia jest bardzo często pobierana przez niepełnoletnich nastolatków.
KiK pozwala na grupowe wysyłanie wiadomości oraz otrzymywanie postów od osób nieznajomych – co stanowi jego największe zagrożenie.
Inne
5
YikYak
Aplikacja mobilna, umożliwiająca nastolatkom anonimowe plotkowanie i obgadywanie. W Yik Yak każdy może anonimowo wysłać swoją wiadomość bez konieczności rejestracji konta i podawania nicka, a w głównym widoku prezentowane są sprytnie przefiltrowane statusy innych użytkowników. Aplikacja jest w pełni moderowana przez użytkowników, którzy kontrolują ją swoimi komentarzami. Jej funkcjonalność wyzwala zjawisko bullyingu oraz bywa przyczyną różnego rodzaju pranków – np. ewakuacji szkoły.
Inne
6
Tinder
Tinder to aplikacja społecznościowo - randkowa. Za jej pomocą możemy oceniać oraz poznawać nowe osoby. Ich propozycje są dobierane między innymi dzięki kryteriom odległości i wieku. Serwis jest dedykowany dla osób dorosłych, osoby powyżej 13 roku życia mogą się rejestrować.
The Independent opublikował niedawno informację, że 7 proc. użytkowników stanowi grupa wiekowa 13 – 17.
Tinder mówi swoim użytkownikom w wieku 13 – 17 lat, że będą w stanie zobaczyć jedynie użytkowników w tym samym wieku, lecz wiadome jest, że oszust może stworzyć fałszywy profil na Facebooku i próbować nawiązać kontakt z osobą nieletnią.
Inne
7
4chan
Anglojęzyczny imageboard, klon japońskiego Futaba Channel. Agreguje różnego rodzaju treści, również bardzo kontrowersyjne i niebezpieczne dla nastolatków, dodatkowo nie wymaga rejestracji. Portal absolutnie nie dla dzieci.
Inne
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję