Każdy twórca ma w swoim dorobku dzieło, z którego jest szczególnie dumny. W przypadku Steve'a Jobsa i firmy Apple, takim "opus magnum" jest bez wątpienia iPhone. Dziś, smartfon z Cupertino jest jednym z wielu znakomitych urządzeń mobilnych dostępnych na rynku. W 2007 roku był jednak prawdziwą rewolucją. Być może dzielenie rynku telefonów komórkowych na czasy przed powstaniem iPhone'a oraz po jego powstaniu jest lekką przesadą, ale nie zmienia to faktu, że wprowadzając go na rynek gigant z Cupertino na zawsze zmienił świat nowych technologii. Zobacz, jak iPhone zmieniał się przez ostatnie 6 lat.
1
Bloomberg / GEORGE FREY
2
2008 - iPhone 3G
Jedną z największych wad pierwszego iPhone'a był przestarzały standard EDGE. Apple naprawiło swój błąd już rok później, wprowadzając na rynek iPhone'a 3G.
W przeciwieństwie do swojego poprzednika - który dostępny był jedynie w 6 krajach - iPhone 3G trafił na ponad 80 rynków, w tym do Polski. Nowy iPhone, to również nowy system iOS2 wraz ze sklepem App Store, który oferuje dziś ponad 900 tysięcy aplikacji.
Bloomberg / TOSHIYUKI AIZAWA
3
2009 - iPhone 3GS
Złośliwi mówili, że iPhone 3GS różnił się od swojego poprzednika jedynie literką "S". Nic bardziej mylnego. iPhone 3GS, to przede wszystkim mocniejszy procesor 600 MHz, dwa razy więcej pamięci RAM, bardziej wytrzymała bateria oraz aparat 3,2 mpx. Te wszystkie usprawnienia zdecydowanie poprawiły wydajność iPhone'a. W ciągu pierwszego weekendu od premiery, Apple sprzedało ponad milion egzemplarzy nowego smartfona.
Bloomberg / Andrew Harrer
4
2010 - iPhone 4
iPhone 4 stanowił zupełnie nowe podejście do wyglądu urządzeń Apple'a. Plastik został zastąpiony szklano-aluminiową powłoką, a wykonane ze stali szlachetnej krawędzie pełniły jednocześnie funkcję anteny. Niestety początkowo nie sprawdzały się w tej roli zbyt dobrze. Użytkownicy nowego iPhone'a narzekali na problemy z siłą sygnału, podczas prowadzonych rozmów. Zmusiło to Apple'a do wypuszczenia specjalnej "łatki" poprawiającej jakość połączeń. Użytkownikom zaoferowano również darmowe obudowy, które miały wzmocnić sygnał anteny.
Spore zmiany zaszły również "wewnątrz" urządzenia. iPhone 4 został wyposażony w ekran Retina o rozdzielczości 960x640, szybki procesor A4 800 MHz, 512 MB RAM oraz aparat 5 mpx.
Spore zmiany zaszły również "wewnątrz" urządzenia. iPhone 4 został wyposażony w ekran Retina o rozdzielczości 960x640, szybki procesor A4 800 MHz, 512 MB RAM oraz aparat 5 mpx.">
Bloomberg / David Paul Morris
5
2011 - iPhone 4S
Pod względem designu, 4S nie różnił się zbytnio od swojego poprzednika. Wszystko rozbiło się natomiast o specyfikację techniczną. Urządzenie zostało wyposażone w dwurdzeniowy procesor A5 1 GHz oraz aparat 8 mpx, z możliwością nagrywania filmów w 1080p. 4S to również debiut wirtualnej asystentki "Siri", która od tego czasu "ułatwia życie" użytkownikom iPhone'ów na całym świecie.
W latach 2007-2011, Apple przeznaczyło na reklamę iPhone'ów ponad 647 milionów dolarów. W 2011 roku firma stała się również największym dostawcą telefonów na świecie pod względem uzyskiwanych przychodów, dystansując wielkiego rywala - Nokię.
W latach 2007-2011, Apple przeznaczyło na reklamę iPhone'ów ponad 647 milionów dolarów. W 2011 roku firma stała się również największym dostawcą telefonów na świecie pod względem uzyskiwanych przychodów, dystansując wielkiego rywala - Nokię.">
Bloomberg / Kiyoshi Ota
6
2012 - iPhone 5
Więcej, szybciej i ładniej - tak można w skrócie opisać iPhone'a 5, który zadebiutował we wrześniu 2012 roku. Urządzenie zostało wyposażone w większy 4-calowy ekran o rozdzielczości 1136x640,1 GB pamięci RAM, a także dwurdzeniowy procesor A6 1,3 GHz. Nowa szklano-aluminiowa obudowa sprawiła, że telefon był o 18% smuklejszy i aż o 20% lżejszy od swojego poprzednika.
iPhone 5 zadebiutował wraz z uaktualnionym systemem iOS 6 oraz długo wyczekiwaną aplikacją Apple Maps, która miała zastąpić "niechciane" Mapy Google'a. Niestety Apple Maps okazała się kompletnym niewypałem i doprowadziła wielu użytkowników iPhone'a do frustracji. Ostatecznie, Tim Cook przeprosił użytkowników za tę wpadkę, ale nawet dziś Apple Maps stanowią największa "rysę" na renomie giganta z Cupertino.
Bloomberg / Akio Kon
7
2013 - iPhone 5C
W tym roku, Apple' po raz pierwszy zerwało z tradycją produkcji i promocji jednego high-endowego telefonu. Tim Cook zaprezentował światu iPhone'a 5C, nazywanego również "tanim iPhonem". 5C został wykonany z plastiku, co miało przełożyć się na niższą cenę urządzenia. Niewiele niższą - zaledwie o 100 dolarów.
iPhone 5C, to mid-range'owy smartfon wyposażony w dwurdzeniowy procesor Apple A6 (ten sam, z którego korzystał iPhone 5), 1GB pamięci RAM oraz 4-calowy ekran o rozdzielczości 1136x640. Czy wprowadzenie smartfona z średniej półki przyniesie Apple'owi jeszcze większe zyski? A może zniszczy renomę firmy? Przekonamy się już wkrótce.
iPhone 5C, to mid-range'owy smartfon wyposażony w dwurdzeniowy procesor Apple A6 (ten sam, z którego korzystał iPhone 5), 1GB pamięci RAM oraz 4-calowy ekran o rozdzielczości 1136x640. Czy wprowadzenie smartfona z średniej półki przyniesie Apple'owi jeszcze większe zyski? A może zniszczy renomę firmy? Przekonamy się już wkrótce.">
Bloomberg / David Paul Morris
8
2013 - iPhone 5S
Oprócz "tańszego iPhone'a", świat ujrzał również następcę iPhone'a 5. Apple po raz pierwszy zdecydowało się na zastosowanie 64 bitowego procesora A7 oraz czytnika linii papilarnych Touch ID.
Wreszcie, światło dzienne ujrzał również iOS 7 - największa i najważniejsza aktualizacja systemu mobilnego Apple'a od jego powstania. W ciągu pierwszych trzech dni od światowej premiery iPhone'a 5S oraz jego budżetowej wersji 5C, sprzedano ponad 9 milionów egzemplarzy tych urządzeń.
Wreszcie, światło dzienne ujrzał również iOS 7 - największa i najważniejsza aktualizacja systemu mobilnego Apple'a od jego powstania. W ciągu pierwszych trzech dni od światowej premiery iPhone'a 5S oraz jego budżetowej wersji 5C, sprzedano ponad 9 milionów egzemplarzy tych urządzeń.">
Bloomberg / David Paul Morris
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję