statystyki

Szyfrowanie danych: Żeby walczyć z terroryzmem, trzeba ulżyć hakerom

autor: Sławomir Wikariak24.11.2016, 07:34; Aktualizacja: 24.11.2016, 09:54
cyberbezpieczeństwo, kłódka, bezpieczeństwo, internet, IT, komputer

Nasze służby nie radzą sobie z łamaniem zabezpieczeń – przyznała Polska w ankiecie przesłanej w ramach konsultacji Rady UE o potrzebie stworzenia regulacji dotyczących szyfrowania danychźródło: ShutterStock

Słabsze szyfrowanie danych, a nawet wprowadzanie „tylnych furtek” przez producentów oprogramowania czy smartfonów ma być sposobem na skuteczniejszą walkę z przestępczością, w tym terroryzmem.

Taki postulat zgłosiły Polska i co najmniej cztery inne kraje. Eksperci od bezpieczeństwa i branża teleinformatyczna nie pozostawiają na tych propozycjach suchej nitki.

Nasze służby nie radzą sobie z łamaniem zabezpieczeń – przyznała Polska w ankiecie przesłanej w ramach konsultacji Rady UE o potrzebie stworzenia regulacji dotyczących szyfrowania danych. Co ciekawe, nie zastrzegła poufności tego kwestionariusza, co sprawiło, że udostępniono go holenderskiej organizacji Bits of Freedom. Każdy może się z niego dowiedzieć, że polskich służb nie stać na korzystanie ze specjalnych urządzeń czy też programów pozwalających łamać zabezpieczenia i poznawanie treści korespondencji przestępców.

Dużo groźniejsze od ujawnienia tych informacji wydają się jednak propozycje poradzenia sobie z opisanym problem. Polska chce bowiem, aby producenci oprogramowania (np. poczty elektronicznej czy komunikatorów internetowych), a także sprzętu (smartfonów) używali „relatywnie słabszych algorytmów kryptograficznych”, a wręcz wstawiali pewnego rodzaju „tylne furtki”, z których korzystać mogłyby służby. Podobne propozycje wyszły ze strony Chorwacji, Włoch, Łotwy i Węgier. Poproszeni przez nas o komentarz eksperci nie mają wątpliwości, że to zły pomysł.

– Osłabienie bezpieczeństwa w imię zwiększenia bezpieczeństwa? Słabe zabezpieczenia może i ułatwią pracę organom ścigania, ale w tym samym momencie prostszą pracę będą mieli także przestępcy, a nawet obce służby stale zainteresowane celami w Polsce i innych krajach UE – komentuje dr Łukasz Olejnik, konsultant bezpieczeństwa i prywatności oraz badacz na University College London.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane