"W pierwszym półroczu 2016 r. już co szósty internauta robił zakupy przez urządzenie mobilne" - powiedziała we wtorek w Krynicy-Zdroju dyrektor generalny PayU Polska Sylwia Bilska. W jej ocenie widoczna tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać.

Jednym z tematów pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju był rozwój e-commerce (handlu elektronicznego - red.). Jak zaznaczyła Sylwia Bilska, siłą napędową e-commerce w Polsce są płatności mobilne, których wartość rośnie najszybciej w historii.

Z danych PayU wynika, że w 2015 r. nastąpił w Polsce 108-proc. wzrost tego rodzaju transakcji rok do roku, powiększa się również ich udział w całości handlu elektronicznego. Jeszcze rok temu wynosił on kilka procent, obecnie jest to 13 proc., a np. w serwisie Allegro odnotowany został 20-proc. udział płatności m-commerce (handlu mobilnego - red.) w ogóle sprzedaży elektronicznej.

Mobilnie najchętniej płacimy za zakupy odzieżowe, bilety i opłaty parkingowe. W przypadku tych ostatnich są to małe kwoty, przy których rozwiązania mobilne okazują się nadzwyczaj użyteczne.

Zdaniem dyrektor generalnej PayU Polska handel mobilny swój wzrost generuje głównie poprzez rozwój innowacyjnych rozwiązań, coraz lepszy user experience (doświadczenie użytkownika - red.) i ciągłe ulepszanie ścieżki zakupowej.

"Jest to bardzo szybko rosnący biznes, niemniej 13 proc. udziału w płatnościach online nie gwarantuje pierwszego miejsca w Europie. Numerem jeden jest Wielka Brytania, której udział m-commerce w e-handlu jest na poziomie 30 proc., liderem światowym są z kolei Chiny z udziałem rzędu 50 proc." - zaznaczyła.

Najlepszy wynik w Unii Europejskiej Polska odnotowała natomiast we wzroście wydatków internetowych ogółem, który wyniósł rok do roku 12 proc.

Odnosząc się do pytania o bezpieczeństwo zakupów za pośrednictwem m.in. smartfonów, Bilska zapewniła, że płatności mobilne są dużo bezpieczniejsze od gotówkowych, będąc na takim samym poziomie bezpieczeństwa jak płatności desktopowe (laptopy i komputery stacjonarne - red.). "Porównując je do płatności gotówką, definitywnie są bezpieczniejsze. Jeżeli ktoś ukradnie nam gotówkę, ona znika bezpowrotnie, tu natomiast mamy różnego rodzaju gwarancje" - zauważyła.

PayU jest dostawcą systemu płatności, który ułatwia dokonywanie zakupów przez Internet. Firma jest liderem płatności on-line w Polsce i na wielu lokalnych rynkach. PayU należy do międzynarodowego koncernu Naspers, który - prowadząc działalność w 133 krajach - zajmuje trzecią pozycję na świecie pod względem liczby obsługiwanych klientów w e-commerce.

Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju potrwa do czwartku.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP