Każdy nowy akt restrykcji wprowadzanych w internecie przez państwa autorytarne powoduje skokowy wzrost popularności usług VPN.
Zapotrzebowanie na usługi VPN w Indonezji 30 lipca było prawie trzy razy większe od średniej dziennej z poprzednich dni tego miesiąca. Powód? Zablokowanie dostępu do serwisu płatności internetowych PayPal oraz popularnych gier, jak np. Fortnite, które nie dostosowały się na czas do nowych regulacji, wymagających m.in. ujawniania danych niektórych użytkowników i szybkiego usuwania treści uznanych za niezgodne z prawem lub zakłócające porządek publiczny.
VPN – czyli wirtualna sieć prywatna – pozwala omijać takie blokady dzięki maskowaniu adresu IP użytkownika i szyfrowaniu jego ruchu w internecie. „Ilekroć autorytarne reżimy na całym świecie próbują kontrolować ludność poprzez zakłócanie dostępu do internetu, ludzie sięgają po VPN, aby ominąć ograniczenia” – stwierdza brytyjski serwis Top10VPN, analizujący te usługi.
Pozostało
90%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama