Rząd w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) jako pierwszy na świecie całkowicie zrezygnował z dokumentów w formie papierowej - przekazał w poniedziałek serwis "The Indian Express", powołując się na emira Dubaju szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma.

Wszystkie wewnętrzne i zewnętrzne transakcje i procedury rządu Dubaju są teraz w 100 proc. cyfrowe i zarządzane przez wszechstronną cyfrową platformę rządową - informował indyjski portal.

"To osiągnięcie oznacza początek nowego etapu w procesie cyfryzacji Dubaju we wszystkich jego aspektach (...). Proces ten bazuje na innowacjach, kreatywności i skupieniu się na przyszłościowych rozwiązaniach" - mówił w sobotę al-Maktum. "Nowe rozwiązanie pozwoli spełnić oczekiwania obywateli naszego inteligentnego miasta (ang. smart city - PAP)" - tłumaczył emir.

W rządowym oświadczeniu poinformowano, że rezygnacja z papieru ma przynieść oszczędności rzędu 1,3 mld dirhamów (ok. 1,45 mld złotych) oraz 14 milionów roboczogodzin. W ramach cyfryzacji emiratu stworzono rządową aplikację na telefon DubaiNow, dzięki której obywatele będą mogli uzyskać dostęp do ponad 130 miejskich usług - dodano.

Jak przypomina indyjski serwis, także Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania i niektóre inne europejskie państwa zapowiedziały rządowe cyfryzacje na dużą skalę, niemniej nie brakuje sceptycznych komentarzy wskazujących na zagrożenia płynące z potencjalnych cyberataków na takie systemy.