700 tys. użytkowników Facebooka na początku stycznia 2012 roku wzięło udział w eksperymencie, o czym... nikt ich nie poinformował - podaje "The Atlantic" cytowany przez tbm24.pl.

Naukowcy z Narodowej Akademii Nauk USA za zgodą administratorów Facebooka przez tydzień mieli wpływ na to, jakie informacje wyświetlały się na profilach internautów biorących udział w eksperymencie. Naukowcy wpływali także na treść informacji używając słów nacechowanych pozytywnie bądź negatywnie. Celem eksperymentu było określenie w jaki sposób treści z którymi internauci zapoznają się na portalach społecznościowych wpływają na ich samopoczucie.

Eksperyment wykazał, że internauci, którym pokazywano więcej negatywnych informacji częściej pisali, że są smutni. Z kolei przewaga pozytywnych informacji wpływała na poprawę samopoczucia użytkowników Facebooka.

"The Atlantic", który opisuje eksperyment zwraca uwagę, że choć badanie było legalne to pojawia się pytanie, czy eksperymentowanie na nieświadomych internautach jest etyczne.