Ze swoimi topowymi modelami z serii GALAXY SAMSUNG jest zwykle zdecydowanym liderem rankingu "Komputer Świata". Czy HTC z modelem ONE M8 ma szansę to zmienić?
HTC One / Bloomberg / David Ramos

Mówiąc o smartfonach z Androidem, automatycznie przychodzi nam na myśl Samsung. To logiczne, bo przecież firma ta jest zdecydowanym liderem rynku, a jej topowe modele na ogół plasują się w górnych rejonach rankingów "Komputer Świata". Kilka lat temu to jednak produkty HTC cieszyły się takim uznaniem. Smartfony tego producenta były solidne i naszpikowane autorskimi rozwiązaniami. Okazuje się, że w dalszym ciągu HTC produkuje świetne komórki – choćby nowy HTC One M8. Czy aluminiowa, efektownie wyglądająca obudowa i prosta obsługa wystarczą, aby odnieść zwycięstwo w prestiżowym starciu z Samsungiem?

WYDAJNOŚĆ

Zarówno HTC One M8, jak i Samsung Galaxy S5 mają procesor Snapdragon 801. Jednak zamiast pójść na całość, HTC umieszcza w One tylko czterordzeniowy model taktowany z szybkością 2,27 GHz. Samsung natomiast stawia na nieco lepszą wersję działającą z prędkością 2,46 GHz. To jasne, że oba smartfony są bardzo szybkie, jednak na finiszu Samsung okazuje się nieco bardziej wydajnym urządzeniem (o 18 procent). W trakcie testów okazało się, że HTC One M8 jest nie tylko wolniejszy od starszego Galaxy S4, ale również od swojego poprzednika HTC One.

HTC One (M8) / Media

AKTUALIZACJE, CZYLI SPOSÓB NA DŁUGIE ŻYCIE

Producenci wypuszczają nowe modele w coraz krótszych odstępach czasu, zaniedbując przy tym starsze modele, którym nie zapewniają aktualizacji. Kto więc nie chce co chwilę kupować nowego smartfona, powinien pozostać wierny producentowi, który dba również o swoje starsze modele. W przypadku flagowych modeli tak właśnie robi Samsung. Nawet dwuletni już Galaxy S3 wciąż jest na bieżąco aktualizowany – wkrótce ma otrzymać najnowszego Androida. HTC natomiast nie aktualizuje już swojego topowego modelu sprzed dwóch lat HTC One X+. Producent obiecuje jednak poprawę. To jednak w przypadku Samsunga aktualizacje są pewniejsze.

KIEPSKA JAKOŚĆ DŹWIĘKU W SŁUCHAWCE

Szkoda tylko, że HTC nie przemyślał i nie zrealizował rozrywkowych funkcji swojego topowego smartfona konsekwentnie i do końca. Mocny dźwięk z wbudowanych głośników to dobra rzecz, ale użytkownicy niechcący zapewniać rozrywki całemu wagonowi metra, jadąc do pracy, wkładają do uszu słuchawki. I tutaj One M8 zalicza wpadkę: dźwięk ze słuchawek dostarczonych w komplecie jest tak zafałszowany, że wystarcza zaledwie na ocenę dostateczną. Dobre słuchawki mogą wprawdzie złagodzić dźwiękowe deficyty, ale nie mogą ich usunąć. Natomiast po podłączeniu pełnowartościowych słuchawek do Galaxy S5 można na wyjściu słuchawkowym cieszyć się bardzo dobrym dźwiękiem.

PROSTOTA ZAMIAST MNOGOŚCI FUNKCJI

Ponieważ niektórzy użytkownicy Androida uważają ten system za skomplikowany, HTC i Samsung nadają mu nowy wygląd. HTC redukuje mnogość kolorów i stawia na bardzo skromne wzornictwo z prostymi, zrozumiałymi symbolami. Ekran startowy skupia wiadomości z subskrybowanych stron internetowych, terminy, powiadomienia z Twittera i Facebooka i mnóstwo innych funkcji. Niestety, brakuje mu wielu opcji znanych z konkurencyjnych urządzeń. Również Samsung walczył o większą przejrzystość, choć z mniejszymi sukcesami. Menu ustawień zamiast listy wyświetla mnóstwo kolorowych ikon i odstrasza już przy pierwszym kontakcie. Na szczęście funkcja wyszukiwania pozwala znaleźć każde ustawienie. Również menu aparatu przytłacza użytkownika zbyt wieloma opcjami. Użytkownicy szukający łatwego sposobu na zaprzyjaźnienie się z Androidem powinni raczej zdecydować się na HTC.

JAKOŚĆ EKRANU

Znacznie więcej uwagi producenci przywiązują do jakości ekranu. W obu urządzeniach są duże i bardzo dobre ekrany działające w rozdzielczości Full HD. Samsung traci nieco za sprawą mniejszej jasności, ale odrabia to mocnym kontrastem. Pomimo to w tej kategorii górą jest HTC. Jego wyświetlacz ma właściwości antyrefleksyjne i jest bardziej czytelny zwłaszcza w słońcu.

WNIOSKI

Zwycięzcą testu jest Samsung. Model ten góruje nad HTC szybszą obsługą i dodatkowymi czujnikami i funkcjami. Plastikowa obudowa może nie jest prestiżowa, ale za to jest bardzo solidna i wodoszczelna. Za HTC przemawiają z kolei krokomierz, metalowa obudowa, stereofoniczne głośniki i bardzo prosta obsługa. Na krytykę zasługuje natomiast marna jakość dźwięku z wyjścia słuchawkowego oraz umiarkowana jakość zdjęć z aparatu.

SGS5 czy M8? Wciąż nie możesz się zdecydować? Szczegółowy test porównujący dwa najpotężniejsze smartfony na rynku znajdziesz w najnowszym numerze miesięcznika „Komputer Świat”. Magazyn dostępny jest również w wersji elektronicznej. Polecamy!

Komputer Świat (7/2014)