Naukowcy i inżynierowie z Japonii opracowali smartfon pozbawiony głośnika, w którym transmisja dźwięku odbywa się poprzez wibracje, emitowane przez płytkę umieszczoną nad wyświetlaczem. Wibracja zostaje zamieniona na dźwięki.

W konstrukcji urządzenia po raz pierwszy zastosowano znane biologom zjawisko przewodnictwa tkankowego. Wibracja, emitowana przez płytkę o nazwie "Smart Sonic Receiver", umieszczoną ponad wyświetlaczem, w bezpośredniej bliskości ucha zostaje zamieniona na dźwięki. Są one wyraźniejsze i pozbawione zakłóceń, jakie generuje tło dźwiękowe rozmówcy.

W trakcie demonstracji inżynierowie pracujący dla japońskiego koncernu Kyocera łączyli się ze sobą w pobliżu głośnika nadającego bardzo głośno muzykę rockową. Dźwięki te nie docierały do rozmówców, a połączenie głosowe było czyste i pozbawione zakłóceń. "Smart Sonic Receiver" może działać także w słuchawkach. Smartfon pokazano czasie targów Wireless Japan w Tokio.

Nowy smartfon Kyocery posiada jednak mały głośnik po zewnętrznej stronie, dla emitowania sygnału połączenia i funkcji zestawu głośno mówiącego. Jest wyposażony w 4 calowy wyświetlacz, kamerę 8 Mpix, port podczerwieni i pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 4.0. Smartfon umieszczono w obudowie wstrząso- i wodoodpornej, jako model sportowy. Pierwsza seria znajdzie się w sprzedaży na początku czerwca br.