statystyki

Indyjsko-chińska wojna na aplikacje mobilne

autor: Elżbieta Rutkowska07.09.2020, 07:40; Aktualizacja: 07.09.2020, 07:46
Indie zablokowały 118 kolejnych chińskich aplikacji mobilnych.

Indie zablokowały 118 kolejnych chińskich aplikacji mobilnych.źródło: ShutterStock

Polityka technologii i cyberbezpieczeństwo stały się elementami sporu między państwami obwiniającymi się za tarcia graniczne.

Indie zablokowały 118 kolejnych chińskich aplikacji mobilnych. Ministerstwo Elektroniki i Technologii Informacyjnych ogłosiło, że „w świetle dostępnych informacji” aplikacje te „angażują się w działania godzące w suwerenność i integralność Indii, obronność, bezpieczeństwo państwa i porządku publicznego”. Czarna lista jest tym razem dwa razy dłuższa niż pod koniec czerwca, gdy rząd w Delhi po raz pierwszy zabronił stosowania technologii z sąsiedniego państwa. Jest na niej m.in. kilka produktów firmy Tencent, w tym gra PUBG i WeChat Work (podstawowy WeChat był na pierwszej liście), aplikacja płatnicza Alipay od Alibaby i jej platforma e-commerce Taobao oraz gry Netease, w tym Marvel Super War.

Ministerstwo w komunikacie o wprowadzeniu zakazu informuje, że otrzymało „wiele skarg z różnych źródeł, w tym kilka zgłoszeń dotyczących niewłaściwego wykorzystania niektórych aplikacji mobilnych dostępnych na platformach Android i iOS do kradzieży i potajemnego przesyłania danych użytkowników w nieautoryzowany sposób na serwery zlokalizowane poza Indiami”. Resort podkreśla, że zbieranie tych danych, ich eksploracja i profilowanie użytkowników aplikacji „przez elementy wrogie narodowemu bezpieczeństwu i obronności Indii” narusza suwerenność i integralność państwa i wymaga natychmiastowego podjęcia „środków nadzwyczajnych”.

Resort tłumaczy też, że wykluczenie z krajowego rynku kilkuset aplikacji uznanych za groźne „zabezpieczy interesy milionów indyjskich użytkowników telefonów komórkowych i internetu” i ma na celu ochronę „suwerenności indyjskiej cyberprzestrzeni”.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane