statystyki

Długie pożegnanie z Huaweiem

autor: Elżbieta Rutkowska22.08.2019, 08:55; Aktualizacja: 22.08.2019, 09:02
58,3 mld dol. - takie przychody miał Huawei w I półroczu

58,3 mld dol. - takie przychody miał Huawei w I półroczuźródło: ShutterStock

Producenci z USA mogą współpracować z chińskim gigantem do listopada, ale na czarną listę trafiło więcej związanych z nim firm.

Amerykański Departament Handlu odroczył o kolejne 90 dni zerwanie z chińskim koncernem technologicznym Huawei. Firmy ze Stanów Zjednoczonych będą więc mogły sprzedawać mu swoje podzespoły i rozwiązania technologiczne. Karencja nie zwiastuje jednak ocieplenia stosunków. Wręcz przeciwnie.

Gigant z Shenzhen wraz z kilkudziesięcioma spółkami zależnymi trafił w maju na czarną listę firm, z którymi amerykańskie przedsiębiorstwa nie mogą współpracować. Waszyngton uważa go za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Niedługo potem Departament Handlu USA odroczył zerwanie z chińskim koncernem do sierpnia. Teraz przesunięto je na listopad. Równocześnie dopisano do czarnej listy 46 kolejnych firm powiązanych z Huaweiem. Jak podaje Reuters, są to spółki z Argentyny, Australii, Białorusi, Chin, Francji, Indii i Meksyku. Zakaz obejmuje więc już ponad 100 podmiotów.

W tej sytuacji drugie moratorium nie zapowiada przyjaznych rozwiązań dla chińskiej firmy. Departament Handlu stwierdził zresztą wprost, że kolejne 90 dni ma dać jego klientom w Ameryce – w tym firmom telekomunikacyjnym – „czas na odejście od sprzętu Huawei”. Prezydent Donald Trump w przeddzień ogłoszenia drugiego moratorium mówił dziennikarzom, że nie chce robić interesów z Huaweiem, ponieważ – jak cytował Reuters – „jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • myślący(2019-08-28 17:56) Zgłoś naruszenie 10

    Zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego to jest sam Donald Trump. Ciekawe, co jeszcze wymyśli. Duńczycy jak odmówili sprzedania Grenlandii to też dostali "bana" - Prezydent Trump we wrześniu b.r. do nich nie przyjedzie. Jaja jak berety.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane