statystyki

Potencjał innowacyjny jest. Trzeba go wykorzystać

autor: Jakub Kapiszewski23.04.2019, 09:49; Aktualizacja: 23.04.2019, 09:51
998,6 mln zł Wartość polskiego eksportu wyrobów i usług biotechnologicznych (2017 r.)

998,6 mln zł Wartość polskiego eksportu wyrobów i usług biotechnologicznych (2017 r.)źródło: ShutterStock

Jeżeli ktoś ma pchać nasz eksport w nadchodzących latach do przodu, to będą to firmy działające w sektorze nowoczesnych technologii. Tam są największe możliwości konkurowania na zagranicznych rynkach

Tak wynika z raportu „Liderzy rewolucji technologicznej w polskim eksporcie” opracowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Jego autorzy porównali potencjał eksportowy firm działających w obszarze nowoczesnych technologii ze „zwykłym” przetwórstwem przemysłowym pod kątem m.in. inwestycji, tworzenia wartości dodanej (czyli „ile” produktu powstaje na miejscu, w danej firmie, a ile jest efektem kolejnych etapów obróbki w różnych podmiotach), stosowanych technologii i jakości oferowanych produktów. Konkluzja jest taka, że jest on znacznie większy niż u „przeciętnego” polskiego eksportera.

Czasami nawet znacznie większy. W firmach sklasyfikowanych w raporcie jako „wdrażające nowe technologie” (innowacyjny biznes podzielono na kilka klas) jest on według ekspertów nawet o połowę większy niż w przypadku typowego biznesu sprzedającego za granicę. W przypadku innych kategorii firm, tj. „bazujące na kwalifikacjach”, był on o 20 proc. większy, zaś w przypadku firm „wytwarzających unikalne produkty” – o 6 proc. większy.

– Wyniki polskiego eksportu w ostatnich latach potwierdzają pozytywną ocenę wykorzystania potencjału w tej grupie przedsiębiorstw. W sprzedaży zagranicznej znów rośnie udział wyrobów zaawansowanych technologicznie. Teraz jednak nie za sprawą inwestorów zagranicznych, lecz głównie dzięki zaangażowaniu firm z kapitałem krajowym – mówi Janusz Chojna, szef zespołu handlu zagranicznego w instytucie.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane