Fujitsu rozszerza globalną ofertę systemów pamięci masowej ETERNUS. Nowe systemy pamięci masowej online ETERNUS DX60 i DX80 w ujednoliconej globalnej ofercie rozwiązań pamięci masowej Fujitsu

Fujitsu ujednolica swoją globalną ofertę systemów pamięci masowej ETERNUS. Nowe modele to wydajne i niezawodne macierze dyskowe uzupełnione przez kompletne rozwiązania ochrony danych, spełniające szeroki zakres wymagań stawianych przez przedsiębiorstwa, niezależnie od ich skali i charakteru prowadzonej działalności.

Oferta ta potwierdza nową orientację i kierunki działania Fujitsu na wszystkich światowych rynkach, gdzie celem jest dostarczenie Klientom Fujitsu wszechstronnych i najwyższej klasy systemów pamięci masowej gwarantujących bardzo wysoką dostępność do przetwarzanej informacji.

Znana dotychczas na rynkach azjatyckim i amerykańskim seria ETERNUS została powiększona o nowe systemy RAID klasy podstawowej -- ETERNUS DX60 i DX80. Dzięki takim wyróżnikom, jak mniejsze zużycie energii, uproszczone zarządzanie i skalowalność, spełniają one coraz większe oczekiwania również przedsiębiorstw średniej wielkości.

Firma Fujitsu zapowiedziała również wprowadzenie na rynek wersji 4.1 rozwiązania ETERNUS CS -- rozwiązania najlepszego w klasie systemów taśm wirtualnych, przeznaczonego dla dużych centrów przetwarzania danych, znanego wcześniej pod nazwą CentricStor VT. W nowej wersji urządzenia ETERNUS CS wprowadzono udoskonalenia sprzętowe i rozwiązania zwiękwydajność. Dzięki ścisłej integracji dysku i taśmy jest ono wyjątkowo odporne na awarie oraz jeszcze bardziej skalowalne niż w poprzedniej wersji. Uzupełniona została również linia podstawowych rozwiązań w klasie bibliotek taśmowych - seria ETERNUS LT dołączyła do oferty niezawodnych systemów pamięci taśmowych oferowanych przez FUJITSU.

Obydwie nowe linie produktów oferują nowe możliwości archiwizacji i tworzenia kopii zapasowych, od systemów taśm wirtualnych klasy korporacyjnej po ekonomiczne zautomatyzowane systemy taśmowe klasy podstawowej.

„W związku z szybkim wzrostem ilości danych współczesne przedsiębiorstwa mają coraz większe zapotrzebowanie na usługi zarządzania informacjami. Szukają więc partnerów technologicznych, którzy zaoferują im bogatą gamę niezawodnych, ale jednocześnie nowatorskich rozwiązań pamięci masowej" -- powiedział Richard Villars, wiceprezes działu systemów pamięci masowej i strategii informatycznych w firmie IDC. „Globalizacja oferty systemów pamięci masowej Fujitsu pod marką ETERNUS ułatwi przedsiębiorstwom bardziej efektywne wykorzystanie rozwiązań pamięci masowej oraz funkcji tworzenia kopii zapasowych i ochrony danych na całym świecie".

„Wchodzimy na globalny rynek systemów pamięci masowej pod marką ETERNUS. Nowe modele rozwiązań ETERNUS DX otwierają kolejny rozdział w historii jej sukcesów" -- powiedział dr Helmut Beck, wiceprezes ds. systemów pamięci masowej, Fujitsu Technology Solutions. „Zgodnie z wartościami wiązanymi z tą marką gwarantują one wysoką jakość, niezawodność i elastyczność centrów przetwarzania danych".

ETERNUS DX60 i DX80, nowe produkty z segmentu klasy podstawowej o bardzo wysokiej jakości, są oparte na systemach poprzedniej generacji FibreCAT SX60 i SX80 oraz ETERNUS 2000.

Oba modele ETERNUS DX oferują wysoką dostępność, niezawodność i szybkość w bardzo atrakcyjnej cenie. Ich pojemność można skalować, w zależności od modelu, od 292 GB do 120 TB (DX80). Są wyposażone w nadmiarowe komponenty dla układów zasilania i chłodzenia, podtrzymania danych w pamięci podręcznej oraz umożliwiają stosowanie najnowszej technologii Fibre Channel 8 Gb/s, z obsługą wcześniejszych standardów 4 Gb/s i 2 Gb/s. Szereg nowych funkcji, które gwarantują większą dostępność i znacznie szybsze odtwarzanie danych po awarii, w tym obsługę min 8 kopii migawkowych, tzw. snapshots, z możliwością rozbudowy do 1024 takich kopii, umożliwią błyskawiczne tworzenie kopii zapasowych i zapewnią bezpieczeństwo danych użytkownikom. Kolejne funkcje urządzeń ETERNUS DX to możliwość aktywacji funkcji szyfrowania dysków logicznych, która służy do zabezpieczenia danych poufnych przed nieuprawnionym dostępem oraz funkcja EcoMode oparta na technologii MAID (Massive Array of Idle Disks), która wyłącza dyski w okresie, gdy nie są one użytkowane (np. przeznaczone do codziennego tworzenia kopii zapasowych w zadanym schemacie czasowym). W ten sposób centrum przetwarzania danych oparte na urządzeniach ETERNUS DX wpisuje się w idee Green IT, której zaletą jest nie tylko przyjazność dla środowiska naturalnego, ale także wymierne oszczędności finansowe z tytułu mniejszego zużycia energii elektrycznej.

Nowe technologie wyznaczają standardy dostępności i niezawodności

ETERNUS DX60 i DX80 chronią integralność danych na dysku i w pamięci podręcznej systemu za pomocą funkcji Data Block Guard, która wykrywa i automatycznie naprawia wszelkie uszkodzenia danych. Ponadto systemy mają funkcję CacheProtector, która w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej zapisuje zawartość pamięci podręcznej kontrolera RAID w pamięci flash. Rozwiązanie CacheProtector, bazujące na układzie kondensatorów o dużej pojemności, pomaga w oszczędności energii, ponieważ w odróżnieniu od tradycyjnych akumulatorów ładuje się w kilka minut, dzięki czemu pamięć podręczna kontrolerów jest bardzo szybko ponownie zabezpieczona. Zapewnia to ochronę systemu w przypadku przerw w dostawie energii oraz szybki powrót do pełnej sprawności i wydajności po przywróceniu zasilania. Systemy te posiadają również pro aktywną funkcję wykrywania uszkodzeń dysków, RedundantCopy, która reaguje na pierwsze oznaki awarii dysku i automatycznie kopiuje znajdujące się na nim dane oraz następne zapisy na inny fizyczny. Znacznie przyspiesza to odtwarzanie danych w przypadku zadziałania automatycznych mechanizmów naprawczych dla zainstalowanych zasobów dyskowych.

Łatwość instalacji i zarządzania

Administrowanie infrastrukturami informatycznymi jest procesem złożonym i czasochłonnym, który często sprawia przedsiębiorstwom wiele problemów. Systemy ETERNUS DX znacznie ułatwiają to zadanie dzięki dedykowanym narzędziom programowym: ETERNUS SF. Wstępnie zainstalowane oprogramowanie do zarządzania z graficznym interfejsem użytkownika gwarantuje bezproblemowe bieżące zarządzanie systemem bez konieczności specjalistycznego szkolenia użytkowników. Ponadto oprogramowanie ETERNUS SF upraszcza zarządzanie systemem pamięci masowej i jego utrzymaniem, umożliwia scentralizowane kontrolowanie systemów SAN/DAS/NAS i zapewnia efektywniejsze zarządzanie operacjami.

Tworzenie kopii zapasowych na odpowiednim nośniku

Urządzenia ETERNUS DX60 i DX80 obsługują dwie technologie napędów dysków SAS i NearLine-SAS, a wkrótce również dyski SolidStateDisk w obrębie jednego rozwiązania, a nawet w obrębie tej samej obudowy. Oznacza to elastyczność organizacji zasobów w kierunkach osiągania wysokiej wydajności oraz dużej pojemności bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Wraz z napędami SSD, które będą dostępne jeszcze w tym roku, możliwe będzie uzyskanie unikalnej wydajności dla zastosowań krytycznych biznesowo. Dane można zapisać na odpowiednim nośniku zgodnie z ustalonymi poziomami usług oraz wymaganiami dotyczącymi kosztów, szybkości, czasu dostępu, łatwości użytkowania oraz żywotności produktu. Dzięki funkcji migracji do macierzy RAID dane można dynamicznie przenosić między różnymi grupami macierzy RAID i dyskami.

Urządzenia ETERNUS DX mają po cztery porty tzw Front-End i można je podłączyć nawet do 128 serwerów w trybie sieci pamięci masowej SAN. Obecnie modele te są wyposażone w złącze Fibre Channel, ale wkrótce będą również dostępne ze złączami iSCSI i SAS.

Modele ETERNUS DX60 i DX80 sprawdzają się w wielu zastosowaniach, takich jak konsolidacja pamięci masowej czy aplikacje o znaczeniu krytycznym, np. dostęp do baz danych i poczty elektronicznej lub archiwizacja danych i ich kopiowanie na dysk. Są one również idealnym rozwiązaniem w przypadku środowisk wirtualnych serwerów z systemem operacyjnym VMware vSphere i hiperwizorem Microsoft Hyper-V.