Jednym z najpopularniejszych rozwiązań prezentowanych na targach w Berlinie był inteligentny asystent Amazona - Alexa. Wielu wystawców pokazało urządzenia i systemy, które współpracują z systemem tej amerykańskiej firmy. Wśród nich były m.in. telewizory 4K Toshiby, głośnik firmy Harman Kardon, robot sprzątający Bosha Roxxter, czy inteligentna kosiarka LG Lawn Mower. Amazon ogłosił w ubiegłym tygodniu, że Alexa będzie niedługo współpracować z inteligentnym asystentem Microsoftu - Cortaną.
Nowości wśród smartfonów to LG V30, Motorola X4 czy nowe telefony Sony z serii Xperia. Jak podkreślają LG i Motorola ich produkty wyróżnia dobra jakość robionych zdjęć i kręconych filmów wideo i zostały zaprojektowane m.in. z myślą o osobach aktywnych w mediach społecznościowych.
Wśród głównych tematów targów IFA 2017 była wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Nowe gogle, kontrolery i smartfony umożliwiające obsługę tej technologii prezentują główne firmy technologiczne. Ich rozwiązania mają trafić do sprzedaży w ciągu kilku miesięcy.
Zdaniem redaktora portalu technologicznego ITHardware Jakuba Krawczyńskiego wirtualna i rozszerzona rzeczywistość "zataczają coraz szersze kręgi i starają się dotrzeć nie tylko do graczy (komputerowych - PAP), ale również w inne sektory m.in. do branży medycznej, gdzie mogą służyć jako alternatywna terapia dla osób cierpiących na stres pourazowy, a także dla tych osób, które nie mogą przyjmować środków znieczulających".
Jeszcze na tydzień przed targami IFA 2017 Microsoft ogłosił, że gogle do obsługi rzeczywistości mieszanej z systemem Windows Mixed Reality będą obsługiwały SteamVR. Microsoft współpracuje ponadto ze studiem 343 Industries nad przygotowaniem na Windows MR gry „Halo VR”. Na właściwych targach swój sprzęt – gogle i kontrolery do obsługi rzeczywistości wirtualnej – prezentują współpracujące z Microsoftem HP, Lenovo, Dell, Acer i Asus. Własne zestawy zademonstrował również Epson oraz mniejsze firmy, m.in. ZeroLight i StarVR. Także Samsung pokazał swoje urządzenie, które może współpracować ze smartfonami.
Ważnym elementem targów IFA jest sprzęt gospodarstwa domowego. Samsung zaprezentował pralkę QuickDrive, która według producenta może zakończyć pranie o połowę szybciej od urządzeń konkurencji, przy okazji zużywając mniej energii. Natomiast urządzenia z serii PerfectCare Electroluxa mają prać i suszyć ubrania, które powinny być oddane do tzw. suchej pralni. Propozycją Bosha w tym segmencie jest "cicha" pralka wyposażona w koncepcyjne rozwiązanie X-Spect: skanuje ono pranie i następnie wyświetla sugestie, jak najlepiej je doczyścić.
Firma Miele pokazała piekarnik przyszłości - Dialog. Urządzenie korzysta zarówno z rozwiązań grzewczych znanych z konwencjonalnych urządzeń, jak i z fal elektromagnetycznych i konwekcyjnego wiatraka. Producent przekonuje, że dzięki temu można upiec jedno danie na dwa sposoby - jedna połowa będzie np. mocno wypieczona, a druga odpowiednio mniej. Harier i Sharp zaprezentowały natomiast pięciodrzwiowe lodówki z licznymi dodatkowymi funkcjami.
"Świat AGD i technologii okołokomputerowch mocno zbliżył się do siebie i można to też zauważyć w innym takim dosyć ważnym temacie jakim jest internet rzeczy (IoT), czyli sieci połączonych ze sobą urządzeń, które mogą być np. w formie lustra, które przy okazji powie nam jaka jest obecnie pogoda i włączy naszą ulubioną muzykę" - tłumaczył Krawczyński.
W Berlinie prezentowane były też nowe laptopy z procesorami ósmej generacji od Intela. Pokazali je tacy producenci jak Acer, Asus czy Dell. Ważnym elementem wystawy były inteligentne zegarki takich firm jak Fitbit, Samsung czy Garmin.
Po raz pierwszy targi IFA odbyły się w 1924 roku pod nazwą Berlin Radio Show. Wydarzenie potrwa do 6 września.