Internauci nie wiedzą, że każdy ich ruch może być śledzony

autor: Sławomir Wikariak09.05.2017, 07:38; Aktualizacja: 09.05.2017, 08:26
domena, internet

„Będziemy nagrywać wszystko, co odwiedzający zrobi na twojej stronie. Za darmo. Spójrz na swoją stronę internetową oczami twojego klienta!” – reklamuje się serwis Smartlook.com.źródło: ShutterStock

Na polski rynek weszła czeska firma umożliwiająca nagrywanie wszystkiego, co robi użytkownik na stronie internetowej. Choć to etycznie wątpliwe, to jednak zgodne z prawem.

„Będziemy nagrywać wszystko, co odwiedzający zrobi na twojej stronie. Za darmo. Spójrz na swoją stronę internetową oczami twojego klienta!” – reklamuje się serwis Smartlook.com. Wystarczą dwie minuty na rejestrację, aby serwis zaczął śledzić cały ruch na stronie internetowej. Jej właściciel dostanie film, na którym będzie mógł zobaczyć, na co i w jakiej kolejności klikają użytkownicy, jakie dane wpisują do formularzy, w jakiej sekcji strony najdłużej przebywają, itd. Mówiąc wprost – wszystko, co robią na danej stronie, zostanie uwiecznione w postaci filmu.

Z oczywistych względów dane gromadzone przez czeski serwis mogą być bardzo przydatne firmom działającym w internecie. Dzięki nim nie tylko prześledzą zachowania swych klientów, ale też będą mogły wyciągnąć wnioski, jak poprawić strony internetowe. Przede wszystkim zaś bardziej skutecznie sprzedawać swe towary lub usługi.

Pojawia się jednak pytanie, czy administratorzy stron internetowych mogą skorzystać z usług opisywanego serwisu. Nie ma wątpliwości, że godzą się wówczas na przekazywanie danych swych klientów. Już samo IP komputera, z którego użytkownik wchodzi na stronę, może stanowić takie dane, nie mówiąc już o podawaniu imienia, nazwiska czy adresu zamieszkania w formularzach.

Zdaniem dr. Pawła Litwińskiego, adwokata w kancelarii Barta Litwiński, zarówno przetwarzanie danych przez administratorów stron, jak i przez serwis Smartlook.com jest zgodne z prawem. Podstawę stanowi art. 18 ust. 5 pkt 3 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1030 ze zm.).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane