Wdrożenie rozwiązań technologicznych wykorzystujących sztuczną inteligencję może mieć pozytywny wpływ na rozwój polskiej gospodarki. Technologia stopniowo będzie zmieniać sposób pracy w centrach usług, zatrudniających w naszym kraju ok. 200 tys. osób – zauważają eksperci.

- Ludzkość gromadzi ogromne ilości danych – sam Google tworzy przez dwa dni więcej informacji niż wygenerował łącznie przez pierwsze 5 lat swojego istnienia. Moc obliczeniowa komputerów jest obecnie bilion razy większa niż 60 lat temu. Koszty przetwarzania danych znacząco spadły. Ludzie przyzwyczaili się już do tego, że wiele aplikacji czy programów samodzielnie przelicza i przetwarza za nich różnego rodzaju informacje. Coraz częściej staje się to wręcz oczekiwaniem kierowanym pod adresem firm i instytucji – wskazuje w swojej analizie Paweł Iwanowski, menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte.

Sztuczna Inteligencja to koncept stworzenia maszyn, które potrafiłyby „myśleć jak człowiek” – innymi słowy wykonywać zadania takie jak rozumowanie, planowanie, uczenie się, wyciąganie wniosków czy rozumienie języka.

Jak wskazuje Iwanowski rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję stają się coraz bardziej powszechne, a przez to niedostrzegalne przez użytkownika. Droga w kierunku SI była raczej formą ewolucji niż rewolucji. Systemy i algorytmy stawały się coraz bardziej zaawansowane, a przejście było płynne. Spowodowało to, że większość z nas nie jest świadoma w jak wielu aspektach ich codziennego życia wspiera ich SI. Ale rozumiemy, że jest ważna.

Według raportu firmy Accenture sztuczna inteligencja będzie nowym interfejsem użytkownika. Oznacza to, że rozwój sztucznej inteligencji całkowicie zmieni nasze podejście korzystania z technologii upraszczając stosowane dotychczas rozwiązania. Coraz częściej użytkownicy będą się komunikowali z maszynami, wykorzystując język naturalny. Co więcej maszyny te będą w stanie się ciągle doskonalić na podstawie wcześniejszych doświadczeń. 79 proc. respondentów przyznaje, że sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje sposób pozyskiwania informacji i interakcji z klientami.

Zauważają to globalne firmy, także te działające w Polsce. W 2016 roku Intel zapowiedział wprowadzenie na rynek gamy nowych produktów, technologii oraz innowacyjnych rozwiązań dla urządzeń końcowych i centrów przetwarzania danych, które przyspieszyć mają rozwój i rozpowszechnianie sztucznej inteligencji (SI).

Tego typu rozwiązania zmieniają sposób funkcjonowania przedsiębiorstw oraz interakcji użytkowników z otoczeniem. Co więcej, Intel zajmuje się rozwojem wielu technologii, dzięki którym sztuczna inteligencja będzie mogła znaleźć zastosowanie m.in. w inteligentnych fabrykach, dronach, sporcie, systemach wykrywania oszustw oraz w samochodach autonomicznych.

Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w wielu obszarach. Lekarze mogą korzystać ze sztucznej inteligencji do szybkiego i dokładnego diagnozowania chorób, co prowadzi do szybszego wdrażania leczenia i pozwala uratować więcej osób. Autonomiczne pojazdy uczą się z danych i doświadczeń zbieranych przez miliony samochodów, sprawiając że komunikacja drogowa będzie znacznie bezpieczniejsza. Banki walczą z oszustwami finansowymi poprzez dynamiczną analizę wydatków i ekspresowe wykrywanie nietypowych działań. Rolnicy mogą produkować więcej żywności bazując na analizie warunków pogodowych i odczytów gleby w czasie rzeczywistym. Sportowcy mogą tworzyć personalizowane, oparte na analizie danych programy trenin gowe, które zwiększają ich efektywność, a także redukują ryzyko kontuzji .

Jak wskazywał w 2016 roku Doug Fisher z Intela, firma będzie oferować kluczowe technologie niezbędne do przeprowadzenia rewolucji w obszarze sztucznej inteligencji, jednak pełne wykorzystanie jej potencjału stanie się możliwe jedynie wówczas, gdy będziemy współpracować w ramach branży i całego społeczeństwa — powiedział, wiceprezes i dyrektor generalny działu Software and Services Group w Intelu.

Podbudowę do działań Intela będzie wspomagało gdańskie centrum kompetencyjne Intela w dziedzinie tworzenia kompilatorów (Compiler Center of Excellence). Gdański ośrodek stanie się centrum innowacji w zakresie kompilatorów, przyśpieszając tym samym rozwój technologii przyszłości, takich jak Sztuczna Inteligencja (AI) oraz Zaawansowane Systemy Wsparcia Kierowcy (ADAS), a także rozwiązań klasy korporacyjnej, superkomputerów i sieci 5G.

Kompilatory, czyli zaawansowany rodzaj oprogramowania tworzony przez firmę Intel, to narzędzia zapewniające rekordowe wskaźniki wydajności wielu platform Intela. To efekt zastosowania zaawansowanych rozwiązań technologicznych, takich jak transformacja pętli, zrównoleglanie, wektoryzacja i optymalizacja kodu. Specjaliści Intela biorą aktywny udział w opracowywaniu istotnych standardów branżowych (dotyczących języków C, C++ i Fortran, interfejsu OpenMP oraz środowiska OpenCL), współpracując przy tym z wieloma kluczowymi partnerami. Zespół odpowiedzialny za tworzenie kompilatorów jest także jednym z głównych uczestników projektów Open Source, takich jak LLVM, GCC i Android NDK.

Kompilatory firmy Intel pozwalają tworzyć całe środowisko oprogramowania, a także wprowadzać nowe rozwiązania w newralgicznych dla działalności przedsiębiorstw technologiach, np. systemach klasy korporacyjnej, superkomputerowych ośrodkach obliczeniowych i sieciach 5G, jak również w konstrukcji pojazdów autonomicznych i systemów sztucznej inteligencji.

Intel planuje rozszerzać zakres działalności ośrodka i w związku z tym poszukuje specjalistów w dziedzinie kompilatorów i oprogramowania z terenu całej Europy Wschodniej. Ponadto Intel planuje nawiązanie współpracy z lokalnymi uczelniami, co pozwoli na przełożenie działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej centrum na zajęcia akademickie, praktyki oraz szkołę letnią.

Oprac. T.J.