Inne

W poprzednim tekście zaprezentowaliśmy urządzenie Epson L605, które może być dobrym wyjściem dla użytkowników nie drukujących bardzo dużej liczby stron każdego miesiąca. Co w sytuacji, kiedy tworzymy dużą liczbę stron każdego dnia, zależy nam na czasie i najwyższej jakości wydruku? Tutaj dobrym wyjściem może okazać się właśnie takie urządzenie jak OKI MC363dn, które nie tylko zapewni wszystkie te cechy, ale pozwoli na łatwe zarządzenie przepływem plików i kontrolę użytkowników korzystających z drukarki.

Budowa

OKI MC363dn swoimi gabarytami udowadnia, że jest stworzone do stacjonarnej, ciężkiej pracy – jego wymiary (42,7 x 50,9 x 44,4 cm) oraz spory ciężar wynoszący ok. 29 kilogramów sprawiają, że naprawdę ciężko będzie je przypadkowo zrzucić z mebla, na którym stoi. Niestety, jednocześnie wiąże się to z tym, że do jego przeniesienia będą potrzebne dwie osoby. Z drugiej strony – jak często przenosimy drukarki w miejscu pracy?

Inne

Urządzenie ma raczej klasyczną budowę, charakterystyczną dla tego typu maszyn. Składa się ono z dwóch połączonych na stałe części – dolnej, w której zachodzi proces drukowania, oraz górnej, gdzie jest umieszczony skaner wraz z całym panelem sterowania. Obudowa została wykonana z białego i szarego tworzywa sztucznego, które jest dobrej jakości. Spasowanie elementów także stoi na dobrym poziomie. Jedynym znakiem zapytania może być fakt, że zabrudzenia na tego typu obudowie mogą być łatwo zauważalne, dlatego o higienę pracy MC363dn trzeba będzie dbać.

Inne

Urządzenie posiada dwa podajniki papieru – obydwa zostały umieszczone z przodu obudowy. Pierwszy, podstawowy pojemnik znajduje się w szufladzie na samym dole obudowy. Jest on w stanie pomieścić do 250 o gramaturze do 176 g/m2. Bezpośrednio nad nim, pod klapką z logiem producenta zajdziemy drugi podajnik uniwersalny. Ten jest w stanie pomieścić do 100 arkuszy papieru o zwiększonej gramaturze (do 220 g/m2). Już w tym miejscu mogę dodać, że w sprzedaży jest także opcjonalny pojemnik na papier, dzięki któremu urządzenie będzie mogło korzystać z dodatkowych 530 arkuszy papieru.

Inne

W górnej części obudowy znajdziemy skaner, który został wyposażony w automatyczny podajnik ADF. Ten jest w stanie pomieścić maksymalnie 50 arkuszy papieru. W tej części znajdziemy także panel sterowania urządzeniem, który został wyposażony w spory zestaw przycisków. Choć w pierwszym momencie ich mnogość wydaje się przytłaczająca, to w czasie używania urządzenia zauważymy, że dzięki nim przełączanie się pomiędzy różnymi funkcjami maszyny jest naprawdę proste.

Z tyłu urządzenia , a właściwie w jego narożniku znajdziemy klapkę, pod którą kryją się wszystkie interesujące nas elementy w chwili konfiguracji urządzenia. W tym miejscu znajdują się gniazda USB i Ethernet. Pod wspomnianą klapką znajduje się gniazdo zasilające. W górnej części tej strony obudowy znajdziemy także wejścia stanowiące obsługę faksu – liniowe i telefoniczne. Centralnie umieszczona została natomiast tylna taca wyjściowa.

Inne

Podstawowe funkcje

OKI MC363dn jest urządzeniem 4 w 1. Do jego głównych możliwości należą: kolorowe drukowanie, kopiowanie, skanowanie, a także obsługa faksu. Każda z tych czynności może być realizowana dwustronnie: urządzenie jest w stanie samoczynnie zeskanować i skopiować dokumenty z dwóch stron, a także zamieniać arkusze zadrukowane na jednej ze stron w kopie dwustronne. Urządzenie posiada także wiele domyślnych trybów kopiowania, takie jak automatyczne tworzenie kopii dowodu osobistego na jednej stronie kartki.

Obsługa, sposoby przesyłania danych

Do obsługi urządzenia służy panel znajdujący się w górnej części obudowy. Znajdziemy tutaj parędziesiąt przycisków oraz monochromatyczny wyświetlacz, który w razie potrzeb możemy odchylić. Co ważne, urządzenie posiada polskie oprogramowanie, dlatego pomimo angielskich podpisów na obudowie, jego obsługa powinna być w pełni zrozumiała także dla osób nie władających „międzynarodowym” językiem. Przełączanie się pomiędzy funkcjami drukowania, kopiowania, skanowania i faksu jest bajecznie proste – służą do tego cztery przyciski znajdujące się najbliżej lewej krawędzi. Każdy z nich jest podświetlony silnym niebieskim światłem w chwili bycia aktywnym trybem pracy. Po menu możemy poruszać się za pomocą strzałek oraz przycisku OK. Po prawej stronie panelu znajdziemy pole z szybkimi skrótami, dzięki którym za pomocą jednego kliknięcia możemy wybrać konkretny zapisany w pamięci urządzenia adres.

Inne

Do pracy z urządzeniem służyć może także oprogramowanie, które dostarcza producent razem z zakupionym urządzeniem. OKI bardzo przyłożyła się w tym elemencie – do dyspozycji klienta pozostaje wiele różnego rodzaju programów, które pozwalają na łatwe zarządzanie urządzeniami, a także modyfikację ustawień i ewentualną poprawę jakości wykonywanych skanów, czy kopii.

Komunikacja pomiędzy OKI MC363dn, a innym urządzeniem może odbywać się zarówno w sposób przewodowy, jak i bezprzewodowy, choć nie będzie to tak łatwe, jak w przypadku testowanej już Epson L605. Najprostszym sposobem połączenia, tak by umożliwić szybkie rozpoczęcie pracy jest podłączenie poprzez przewód USB z komputerem. Aby jednak móc wykorzystać funkcje urządzenia w pełni, warto połączyć je przewodem z routerem – dostęp do niego zyskają wtedy także inne maszyny.

Połączenie z siecią można uzyskać także w sposób bezprzewodowy, co z pewnością jest wygodniejsze (choć niekoniecznie bardziej stabilne w działaniu). Posiadanie takiej możliwości wiąże się jednak z zakupem dodatkowego modułu WLAN, który w łatwy sposób można zamontować w jednej z otwieranych klapek w obudowie.

Po podłączeniu do sieci (przez Wi-Fi lub przewód podłączony do routera udostępniającego Wi-Fi) będzie możliwe drukowanie bezprzewodowe z komputerów, a także urządzeń mobilnych. Podobnie jak w przypadku poprzednio testowanego urządzenia wielofunkcyjnego, MC363dn posiada wsparcie dla usług Google Print Cloud oraz Apple Air Print.

Urządzenie posiada także dodatkowy port USB, który umieszczony został z przodu obudowy. Dzięki niemu będzie można drukować pliki bezpośrednio z przenośnej pamięci. Na pendrive’e będziemy mogli także nagrać pliki zeskanowanych dokumentów.

Inne

Jakość i szybkość druku

Urządzenia drukujące w technologii laserowej znane są ze swojej zawrotnej szybkości pracy. Nie inaczej jest w tym przypadku – OKI MC363dn drukuje szybko przy zachowaniu najwyższej jakości wydruków.

Część drukująca urządzenia została oparta na druku laserowym wykonanym w technologii LED. Choć takie rozwiązanie nie jest novum to dopiero od paru lat pojawia się ono powszechnie wśród urządzeń konsumenckich. Jak każda technologia, ta także ma swoje wady i zalety. Jedną z zalet jest fakt, że jej awaryjność jest praktycznie znikoma – diody LED które odpowiadają za realizację druku są odporne na wstrząsy i są w stanie wytrzymać wiele tysięcy zadrukowanych arkuszy papieru. Z drugiej strony drukarki wykonane w technologii LED drukują z mniejszą rozdzielczością, niż klasyczne „lasery”. W przypadku urządzenia firmy OKI mamy do czynienia z drukiem w rozdzielczości 600 dpi, która rzeczywiście jest dwukrotnie niższa, niż w powszechnie stosowanych urządzeniach innego typu (1200 dpi). Trzeba sobie jednak szczerze powiedzieć, że różnicy pomiędzy 600 dpi, a 1200 dpi praktycznie zauważyć się nie da, więc nie ma to żadnego znaczenia w codziennym korzystaniu z urządzenia.

OKI MC363dn bardzo dobrze spisuje się w swoim zadaniu drukowania. Na uwagę zasługuje przede wszystkim jego szybkość, która jest charakterystyczna dla urządzeń laserowych. W druku monochromatycznym producent deklaruje szybkość na poziomie 30 str./min. W druku kolorowym wartość ta jest o 4 mniejsza. W testach wyniki okazały się bardzo podobne do tych deklarowanych – były odpowiednio o 1 str./min. i 2 str./min. niższe.

Charakterystycznym dla laserowych urządzeń jest także dłuższy czas rozruchu niż w przypadku urządzeń atramentowych. W wypadku tego urządzenia wyniósł on średnio około 45 sekund.

Do dyspozycji użytkownika pozostają cztery tryby druku, które pozwalają na uzyskanie jak najszybszego wydruku lub takiego o najlepszej jakości. Już przy najmniej dokładnych ustawieniach drukowania jakość tekstu jest naprawdę dobra. Krawędzie zadrukowanych miejsc nie są co prawda bardzo ostre, ale tekst, czy też fotografie z odległości wyciągniętej ręki wyglądają po prostu w porządku. Z każdym kolejnym trybem dokładności druku jest coraz lepiej. Na najwyższym jakość jest po prostu idealna.

Inne

Drukarka bardzo dobrze radzi sobie z odwzorowaniem kolorów – nie są one wyblakłe, ani też przejaskrawione. Sytuacje, w których rzeczywiście mogłem mieć jakiekolwiek pretensje do wyglądu któregoś z kolorów mogę policzyć na palcach jednej ręki. Miłym zaskoczeniem jest szybkość wydruku strony zapełnionej obrazem nawet w 100% - urządzenie z wyprodukowaniem takiego arkusza potrafiło sobie poradzić w około 13 sekund od rozpoczęcia zadania. W urządzeniach atramentowych takie zadanie potrafi trwać często grubo ponad minutę. MC363dn jest kolejnym dowodem na to, że urządzenia firmy OKI ciągle trzymają wysoki poziom pod względem jakości wydruku.

Inne

Skanowanie i kopiowanie

Funkcje skanowania i kopiowania w urządzeniu zostały zaprojektowane w bardzo przemyślany sposób, dzięki czemu wykonanie kopii jest dziecinnie proste. Przełączanie się pomiędzy trybami pracy za pomocą dedykowanych klawiszy jest najprostszym rozwiązaniem, jakie można sobie wyobrazić – bardzo przypadło mi ono do gustu.

Dostęp do wszelkich ustawień zadania jest także bardzo prosty – wszystkie informacje są dostępne pod jednym kliknięciem strzałki. Dopasować możemy praktycznie wszystko – od rozdzielczości skanowania, przez zmianę cech obrazu (gęstość, usuwanie tła, kontrast i inne), po format pliku wyjściowego. W łatwy sposób zdecydujemy także o tym, czy kopia powinna być wydrukowana na obydwu stronach arkusza, czy na jednej.

Inne

Przeciętny czas wykonania pierwszej kopii monochromatycznej przy użyciu podajnika ADF wyniósł około 13 sekund. Kolejne kopie są tworzone z maksymalną szybkością drukowania. Jest więc szybko – pod tym względem urządzenie powinno spełnić wszelkie oczekiwania.
Skaner działający w rozdzielczości 600 dpi (co jest standardem w obecnych czasach) radzi sobie całkiem dobrze. Podobnie jak w przypadku urządzenia Epson L605 potrafi mieć jednak dobre problemy z poprawnym odwzorowaniem kolorów. Sytuacja taka zdarza się jednak naprawdę rzadko.

Faks

Czwartą funkcją urządzenia MFP jest faksowanie. Choć funkcja ta nie jest już wykorzystywana tak często jak kiedyś, to wciąż jest ona ważnym elementem niektórych urządzeń wielofunkcyjnych. MC363dn posiada rozbudowany system obsługi tej funkcji. Urządzenie jest w stanie przesyłać dane z prędkością do 33,6 kb/s (Super G3). Wydrukowanie jednej kartki zajmuje mu tylko 2 sekundy.

Do dyspozycji użytkownika pozostaje 16 adresów, które może wybrać za pomocą jednego z klawiszy na panelu sterowania (prawa strona obudowy) oraz 300 adresów w trybie szybkiego wybierania. Ponadto urządzenie jest w stanie zapamiętać 20 grup. Co ważne, żaden z dokumentów nie zniknie nawet gdy w urządzeniu nie ma papieru – dzięki 256 MB pamięci model OKI jest w stanie zapamiętać około 8000 stron.

Dodatkowe funkcje

MC363dn jako urządzenie stworzone z myślą o ciężkiej pracy w biurze zostało wyposażone w dużą garść rozwiązań, które powinny usprawnić pracę oraz ją uporządkować.

Jednym z nich jest kontrola dostępu do urządzenia, która może odbywać się za pomocą PINu lub konta użytkownika (login i hasło). W momencie, gdy funkcja zostanie aktywowana przez administratora, urządzenie będzie zawsze uruchamiało się w odpowiednim trybie kontroli. Do czasu wpisania odpowiednich danych MC363dn będzie niezdolne do pracy – wszystko po to, by móc jak najlepiej kontrolować przepływ danych.

Zastosowano także inne funkcje zwiększające bezpieczeństwo. Urządzenie jest także w stanie zapisywać skanowane pliki w postaci PDFa zabezpieczonego hasłem (które ustawimy bezpośrednio poprzez panel). Komunikacja pomiędzy MFP, a innym urządzeniem może się odbywać za pomocą szyfrowanego połączenia.

Bardzo przydatną w codziennej pracy funkcją jest możliwość pracowania urządzenia w tzw. trybie cichym. Gdy jest on aktywny MFP rzeczywiście wydaje mniejszy hałas w czasie realizacji zadań. Zmniejszenie głośności odbywa się jednak kosztem szybkości drukowania. Mimo to, funkcja ta z pewnością zostanie doceniona przez osoby pracujące w małych biurach.

Inne

Inną interesującą funkcją jest możliwość ustawienia w urządzeniu tzw. nakładek. O co chodzi? Jest to przydatne narzędzie, które pozwala na automatycznie dodawanie do drukowanych dokumentów firmowych logotypów, czy znaków wodnych. Odpowiednie pliki można wgrać do pamięci urządzenia, a „nakładanie” będzie odbywało się automatycznie.

Po podłączeniu do sieci urządzenie zyskuje funkcje przesyłania plików bezpośrednio do określonych miejsc w Internecie bez konieczności używania komputera. Przykładowo, skanowany plik będzie można bezpośrednio wysłać na dany adres email (w urządzeniu możemy je zapisać książce adresowej) lub do jednego z folderów udostępnionych w ramach sieci lokalnej.

Warto podkreślić także fakt, że urządzenie posiada wbudowane aż 1 GB pamięci RAM. Dzięki temu praktycznie nie powinny zdarzać się sytuacje, w których MC363dn nie będzie w stanie poradzić sobie z „udźwignięciem” jakiegoś pliku, co zdarza się w przypadku niektórych mniej zaawansowanych technicznie konkurentów.

Ekonomia

OKI MC363dn nie należy do grupy urządzeń, które mogą zaoferować najniższe koszty eksploatacji. Jest to związane m.in. z faktem, że nie jest to urządzenie nastawione na ogromne ilości wydruków każdego miesiąca. Jak deklaruje producent, urządzenie sprawdzi się najlepiej w firmach, których miesięczne zapotrzebowanie na wydruki wynosi do 5000 wydruków (choć urządzenie poradzi sobie nawet z 45000 wydruków).

Koszt czarnego tonera, który powinien wystarczyć na wydrukowanie ok. 3500 stron wynosi około 260 złotych. Koszt każdego z kolorowych tonerów jest równy około 495 złotych. Każdy z nich powinien wystarczyć na zadrukowanie około 3000 kartek. Koszt wydrukowania jednej strony w czerni i bieli wynosi około 7 groszy. Taka wartość jest ciągle bardzo atrakcyjna. Niestety gorzej wygląda koszt wydrukowania strony kolorowej – jest on równy około 49 groszy. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, co otrzymujemy wydając odrobinę większe środki na druk pojedynczej strony. Kartki wydrukowane przez drukarkę laserową idealnie nadają się do archiwizacji. W przeciwieństwie do tradycyjnych drukarek atramentowych działających w oparciu o tusze wodne, wydruki OKI są odporne na wodę, a ich jakość nie powinna zmienić się nawet przed długie lata spoczywania w magazynie. Nie bez uwagi trzeba przejść także obok faktu, że jakość wydruków tworzonych przez MC363dn jest po prostu bardzo dobra.

Warto pamiętać o fakcie, że testowane urządzenie zostało wykonane w technologii LED. Dla zwykłego użytkownika może mieć to spore znaczenie, ponieważ awaryjność takiego systemu względem tradycyjnych urządzeń laserowych jest znacznie mniejsza.

Urządzenie jest standardowo objęte dwuletnią gwarancją producenta. Jeśli zarejestrujemy je na stronie internetowej, zostanie ona przedłużona do trzech lat. Może to być jeden z argumentów, dla których urządzenie zyska większą liczbę odbiorców.

Podsumowanie

Urządzenie wielofunkcyjne OKI MC363dn zostało stworzone dla małych i średnich biur i rzeczywiście w takich warunkach pracy powinno odnaleźć się najlepiej. Zapewnia ono bardzo wysoką jakość wydruków, zarówno czarno-białych, jak i kolorowych, przy zachowaniu dobrej kultury pracy i wysokiej szybkości drukowania. Ponadto, wydruki powinny zachować dobry wygląd przez długi czas, przez co nadają się do przeprowadzania archiwizacji.

W obecnym momencie urządzenie kosztuje około 1300 złotych – moim zdaniem jest to cena bardzo atrakcyjna w stosunku do tego, co MFP jest w stanie zaoferować. Niestety tak różowo nie wyglądają już koszty druku – i choć koszt jednej strony monochromatycznej jest wciąż atrakcyjny to w przypadku wydruków kolorowych mogło być trochę lepiej. Za jakość trzeba jednak płacić.

OKI MC363dn udowadnia, że urządzenia laserowe wciąż posiadają sporo argumentów, dla których warto je używać w biurze. Są one dobrym rozwiązaniem dla osób, które drukują stosunkowo dużo, a także bardzo zależy im na trwałości stworzonych dokumentów. I choć takie wydruki mogą być droższe niż najnowsze rozwiązanie atramentowe to w niektórych sytuacjach warto dopłacić i być pewnym, że urządzenie przez długi czas będzie tworzyło z taką samą jakością.

Zalety: Wady:
-proste przełączanie pomiędzy trybami pracy - duża waga urządzenia
- łatwy dostęp do ustawień druku - stosunkowo wysokie koszty druku w kolorze
- sporo możliwości przesyłania plików
- dodatkowy port USB
- nowoczesna technologia LED
- bardzo wysoka jakość wydruków
- duża prędkość drukowania
- funkcja kontroli odstępu
- możliwość pracy w trybie cichym

*Wszystkie zdjęcia pochodzą z : www.conowego.pl