Reklama

- Ceny stali wciąż pozostają bardzo wysoko, jednak jesteśmy poniżej szczytów z maja tego roku - mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych w XTB. – Ceny prętów zbrojeniowych w dolarach są powyżej 800 USD za tonę i perspektywy ich wzrostu są bardzo duże.

Jest to zaskakujące, ponieważ ceny rud żelaza wyraźnie spadły, choć również zaliczyły swój szczyt w maju, z ceną powyżej 220 USD za tonę, a teraz są notowane w okolicach 165-170 dolarów. Powodem jest spekulacja na rynku surowców?

Rudy żelaza bardzo tracą na cenie, z tego względu, że wiele hut w Chinach jest zamykanych. Chiny próbują walczyć z zanieczyszczeniem środowiska. Spada więc światowy popyt na rudy żelaza, ponieważ ten kraj jest potężnym importerem.

Jednak jednocześnie oznacza to, że światowa produkcja stali może spaść, właśnie ze względu na jej ograniczenie w tym kraju. Tendencje rynkowe są bardzo niejednoznaczne.

- Sytuacja dotycząca cen niektórych strategicznych surowców jest bardzo interesująca dla inwestorów, którzy krótkoterminowo są nastawieni, że właśnie rosnąć będą ceny stali – komentuje ekspert XTB.

Dla polskich importerów istotne jest także, że złoty osłabiał się wobec dolara. Perspektywy dla umocnienia dolara są dobre, choćby ze względu na wysoką inflację konsumencką w USA.

- Zarówno dla cen stali i rud żelaza w dłuższym terminie perspektywy są pro wzrostowe – ocenia M.Stajnaik.