statystyki

Koniec rekordowych cen ziemi. Grunty rolne będą tanieć

autor: Małgorzata Kwiatkowska10.05.2016, 08:00; Aktualizacja: 10.05.2016, 08:11
Zapowiedzi ograniczeń w handlu ziemią nie doprowadziły na początku roku do windowania cen.

Zapowiedzi ograniczeń w handlu ziemią nie doprowadziły na początku roku do windowania cen.źródło: ShutterStock

Nowe przepisy o obrocie gruntami rolnymi zatrzymały wzrosty ich wartości. I to najprawdopodobniej na długo. Od niecałych dwóch tygodni w Polsce obowiązują mocno zaostrzone przepisy dotyczące handlu ziemią rolną. Teraz na rynku prywatnym kupić ją może tylko rolnik, który osobiście gospodaruje na gruntach do 300 hektarów, ma kwalifikacje rolnicze i od 5 lat mieszka w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

Zapowiedzi ograniczeń w handlu ziemią nie doprowadziły na początku roku do windowania cen. Przeciwnie – doszło do pierwszego od kilku lat spadku. W I kw. cena była o 2,4 proc. niższa niż w ostatnich miesiącach ub.r.

Powód? Stosunkowo niewielu kupujących i wysyp ofert sprzedaży. – Doszło w tym czasie do wielu transakcji, w których grunty sprzedawali inwestorzy kapitałowi, do tej pory dzierżawiący działki rolnikom. Wielu postanowiło je spieniężyć przy znacznie wyższych niż kilka lat temu cenach – tłumaczy Piotr Sawala, doradca zarządu Domu Maklerskiego W Investments, który od kilku lat prowadzi fundusz zamknięty WI Inwestycje Rolne.

Pierwszy od prawie trzech lat spadek cen ziemi

Pierwszy od prawie trzech lat spadek cen ziemi

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Według Bartosza Turka z działu analiz Lion’s Bank dalszy rajd cenowy zahamowało też wstrzymywanie się od zakupów przez rolników szczególnie w tych województwach, gdzie ceny ziemi są dziś najwyższe. Spadki w tych rejonach są główną przyczyną obniżki średniej krajowej. – Skoro wiedzieli, że od końca kwietnia zostaną uprzywilejowanymi kupującymi, nie musieli się spieszyć. W ich przypadku oczekiwanie może oznaczać atrakcyjniejszą cenę, bo już nie będą mieli na rynku konkurencji ze strony nierolników – ocenia ekspert.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie