Co do zasady powinno być tak, że ziemia jest po prostu towarem i można ją kupować bez względu, czy jest się cudzoziemcem czy Polakiem - powiedział w środę w radiu RMF FM b. szef Nowoczesnej, kandydat Trzeciej Drogi w wyborach do Sejmu z Warszawy Ryszard Petru.

Petru przypomniał, że w wyborach do Sejmu startuje z warszawskiej listy Trzeciej Drogi, z ostatniego miejsca.

"Jest mi do tego ugrupowania dzisiaj najbliżej, jeżeli chodzi o kwestie gospodarcze. Uważam, że jako szeroko rozumiana opozycja może wygrać te wybory w wariancie, kiedy Trzecia Droga jest na podium, na trzecim miejscu, wygrywa z Konfederacją i bierze odpowiedzialność za gospodarkę w przyszłym rządzie" - mówił Petru.

Przekazał, że jest członkiem partii Szymona Hołowni Polska 2050 i zapisał się do niej w poniedziałek.

Petru przekonywał, że Konfederacja jest "dogadana z PiS-em na koalicję", tylko nie musi to być oficjalna koalicja, tylko "ukryta". "Czarno-brunatna koalicja jest poważnym zagrożeniem dla polskiej demokracji" - stwierdził.

W dalszej części rozmowy Petru był pytany o stanowisko w kilku konkretnych sprawach. Polityk powiedział, że jest za zrównaniem wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 62. roku życia, a pensja minimalna powinna być "regionalna" ze względy na - jak tłumaczył - różne koszty życia w różnych regionach Polski. Petru powiedział też, że jest za tym, by zamiast 13. i 14. emerytury, była waloryzacja. "Zamiast 13. emerytury zróbmy sobie podwyżkę o 100 zł miesięcznie, ale żadnych prezentów od rządu" - powiedział Petru.

Był też pytany, czy jest za tym, aby cudzoziemcy mogli bez żadnych ograniczeń kupować ziemię. Petru zaznaczył, że w tej sprawie ma prawo mieć różne poglądy z liderem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

"Co do zasady powinno być tak, że po prostu ziemia jest towarem i można ją kupować" - powiedział Petru. Dopytywany, czy bez względu, czy jest się cudzoziemcem czy Polakiem odparł: "Oczywiście".

Zaznaczył, że nie ma powodów, aby ograniczać handel ziemią. "Jedyne, co trzeba zrobić, to muszą być służby specjalne, muszą kontrolować to, aby te zakupy nie były dokonywane przez obce nam służby, mówię o na przykład wschodnich" - powiedział Petru.

Polityk mówił też, że CPK "na pewno jest to projekt, który powinien być sprawdzony co do zasadności budżetowej". "Prawdopodobnie będzie musiał być opóźniony w czasie" - zaznaczył. Petru mówił też, że "co do zasady" marihuana powinna być w Polsce legalna.

Opowiedział się też za wprowadzeniem progu dochodowego w przypadku programu 800 plus.

Wezwał też do kolejnej debaty Sławomira Mentzena z Konfederacji. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ godl/