statystyki

TBS-y mają szansę na odrodzenie. Poprzedni rząd reaktywował wsparcie

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Damian Furmańczyk27.01.2016, 07:43; Aktualizacja: 27.01.2016, 08:34
TBS-y obawiają się, że popyt na najem lokali z programu będzie ograniczony z powodu m.in. dużej obniżki dopuszczalnych dochodów najemców i jednoczesnej podwyżki maksymalnego poziomu czynszu.

TBS-y obawiają się, że popyt na najem lokali z programu będzie ograniczony z powodu m.in. dużej obniżki dopuszczalnych dochodów najemców i jednoczesnej podwyżki maksymalnego poziomu czynszu.źródło: ShutterStock

Budownictwo spółdzielcze, społeczne i komunalne przechodzi załamanie. W 2015 r. w tych segmentach oddano do użytkowania zaledwie 5,53 tys. lokali, o niemal 30 proc. mniej niż rok wcześniej. Fatalne wieści przynoszą też dane o rozpoczętych budowach. Tu spółdzielnie, towarzystwa budownictwa społecznego, gminy i zakłady pracy zaczęły budować nieco ponad 3 tys. lokali, o 24 proc. mniej.

Odbicia nie należy się spodziewać w mieszkaniach zakładowych. Ta forma budownictwa jest już niemal w zaniku. W ciągu trzech kwartałów 2015 r. rozpoczęła się budowa zaledwie 55 takich lokali. Bardzo źle jest w budownictwie komunalnym, gdzie ruszyły inwestycje obejmujące 632 mieszkania. Gminy od lat sygnalizują, że nie są w stanie budować więcej, ponieważ mają za małe budżety. Za małe jest też wsparcie państwa.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie