Najczęściej wybierane przez kupujących, dwupokojowe mieszkania stanowią 39 proc. całej sprzedaży w Warszawie, a w pozostałych największych miastach w Polsce 45 proc. - wynika z raportu Metrohouse i Credipass. Mieszkania powyżej 80 mkw. to 10 proc. sprzedawanych lokali w największych miastach kraju.

Z najnowszego raportu Barometr Metrohouse i Credipass wynika, że największym zainteresowaniem klientów cieszą się lokale o metrażach 35-50 mkw. Takie transakcje stanowią w Warszawie 39 proc. ogółu całej sprzedaży, a w koszyku pozostałych największych miast 45 proc. Według autorów opracowania mieszkania o tych parametrach są coraz częściej wybierane przez klientów niezależnie od lokalizacji.

"Rywalizacja jest tym większa, że zakupy mieszkań dwupokojowych są również domeną klientów inwestycyjnych, którzy stanowią (...) już 48 proc. wszystkich nabywców" - zwrócili uwagę eksperci. Dodali, że jeżeli prześledzimy parametry zakupów inwestorów, średni metraż nabywanego mieszkania to 45 mkw.

Jak wskazano w raporcie, mimo widocznego spowolnienia w obrocie nieruchomościami, sektor tzw. mieszkań popularnych odczuwa to w najmniejszym zakresie albo w zasadzie wcale.

"Świadczą o tym choćby doświadczenia deweloperów, którzy w dość szybkim tempie pozbywają się takich mieszkań, podczas gdy wraz z coraz wyższym metrażem liczba zainteresowanych topnieje. Nie może to dziwić w sytuacji, kiedy 75-metrowe mieszkanie w stolicy kosztuje często blisko milion złotych. Statystycznie zaledwie 10 proc. sprzedawanych mieszkań w największych polskich miastach ma metraż przekraczający 80 mkw." - podano w publikacji.(PAP)

lgs/ mk/