Już po pierwszym roku produkcji okazało się, że do osiągnięcia sukcesów rynkowych potrzebna jest jeszcze wiedza dotycząca techniki stosowania tak unikatowych membran. Są to bowiem produkty przeznaczone głównie do dachów pochyłych, gdzie spełniają funkcje uszczelnień pokryć leżących na łatach. Dachy zaś należą do najtrudniejszych i jednocześnie najważniejszych części budynków, są niczym okrycie głowy dla człowieka. W związku z tym już na jesieni 2003 roku postawiono w Nowej Dębie pierwszy eksperymentalny model w celu udoskonalenia techniki układania membran.

Materiały prasowe

Już w następnym roku w tym dachu osiedliły się osy, które pozostały w nim do czasu zakończenia badań na tym eksponacie. W 2010 roku daszek przeniesiono w inne miejsce w celu zbadania wpływu promieniowania ultrafioletowego (UV) na membranę Ekran Dachowy Włochaty. Obecność os pomogła w ocenie panujących pod pokryciami temperatur. Osy zakładają gniazda w przestrzeniach zasłoniętych i miejscach nie dostępnych. Zamieszkały głównie w obszarach nie wentylowanych, zamkniętych dla przepływu powietrza.

Można by się spodziewać, że wokół gniazd będą wysokie temperatury, jednak wiadomo, że temperatury w tych miejscach nie przekraczają 40°C, ponieważ przy tak wysokiej temperaturze ścina się białko i osy (jak i inne owady) by jej nie przeżyły. Te doświadczenia oraz wieloletnie badania laboratoryjne prowadzone w Marma Polskie Folie dowodzą, że temperatury występujące na dachach pochyłych nie mają wpływu na trwałość wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia (MWK). Również praktyka budowlana potwierdza, że temperatury te nie niszczą membran a jedyne zagrożenie stanowi dla nich promieniowanie ultrafioletowe (UV) zawarte w świetle słonecznym. Problemem jest to, że zbyt wiele osób myli skutki działania promieniowanie UV z działaniem temperatury co skutkuje brakiem niezbędnej ochrony MWK przed działaniem UV w czasie budowy i eksploatacji dachu. Z tego powodu w Marma Polskie Folie stale bada się wpływ promieniowania UV na membrany z pomocą eksperymentalnych dachów.

Każdy odpowiedzialny producent materiałów budowlanych powinien posiadać swoje laboratorium stale badające wytwarzane produkty. Tylko dzięki temu można mieć kontrolę nad ich jakością. Na podstawie eksperymentów i prób produkcyjnych można opracować nowości również takie, które klasyfikują się do grona produktów innowacyjnych. Tak właśnie powstał w Marma Polskie Folie Ekran MPFort 2F, którego historia zaczęła się od badania membrany wstępnego krycia o nazwie Ekran Dachowy Włochaty. Ekran Włochaty jest membraną o niepowtarzalnej budowie i rzadko spotykanych cechach: łączy dużą wytrzymałość mechaniczną (średnio 500 N/5 cm) z bardzo wysoką paroprzepuszczalnością (Sd = 0,02 m). Różnego rodzaju badania i eksperymenty pozwoliły nam ustalić czemu przy wysokiej gramaturze tej membrany (265 g/m²) wykazuje się ona tak wysoką paroprzepuszczalnością. Tą wiedzę wykorzystaliśmy do stworzenia nowości rynkowej jaką stał się Ekran MPFort 2F, który jest jeszcze mocniejszy i tak samo wysoko paroprzepuszczalny jak Ekran Włochaty a dodatkowo ma jeszcze inne atuty, np. właściwości wygłuszające akustycznie. Zbierając stale informacje o zachowaniu się naszych membran od dekarzy dowiedzieliśmy się, że na dachach budowanych w miastach oraz na dużych obiektach Ekran Włochaty wykazuje lekkie własności wygłuszające. Postanowiliśmy zbadać to na Politechnice Rzeszowskiej. Badania rozpoczęły się w sierpniu 2017 w Pracowni Akustyki, gdzie dokonano pomiarów współczynnika pochłaniania dźwięku przez membranę Ekran Włochaty. Badania potwierdziły, że w pewnych układach materiałowych membrana ta działa wygłuszająco, a gdy jest ułożona podwójnie to działanie to jest wyraźne. To skłoniło nas do opracowania produkcji podwójnej membrany. Eksperymenty rozpoczęły się w 2016 roku a w ich efekcie opracowano technologię produkcji membrany z dwoma filmami zamykającymi włókninę igłowaną. W ten sposób powstał Ekran MPFort 2F, który podobnie do Ekranu Włochatego ma szczególnie dużą przydatność dla dachów pokrytych różnego typu blachami, które łatwo przenoszą dźwięki.

Materiały prasowe

W czerwcu 2019 roku przeprowadziliśmy dalsze badania na Politechnice Rzeszowskiej, w których sprawdziliśmy izolacyjność akustyczną kilku modeli dachów, zbudowanych przy użyciu Ekranu MPFort 2F i pokrytych blachą w postaci paneli zatrzaskowych rąbko-podobnych. Porównaliśmy izolacyjności samego pokrycia blaszanego z kilkoma konstrukcjami, w których wbudowano Ekran MPFort 2F. Okazało się, że jego własności akustyczne polegające na pochłanianiu wysokich dźwięków zewnętrznych, poprawiają znacznie komfort mieszkańców, ponieważ żyjemy w coraz bardziej hałaśliwym otoczeniu. Współcześnie, bardzo często słyszalny jest dźwięk syren karetek pogotowia lub radiowozów oraz hałasy bawiących się dzieci, pracujących urządzeń typu piły, kosiarki oraz piski opon i głośna muzyka. To powoduje, że powinniśmy lepiej dbać o nasz słuch. Oprócz własności akustycznych Ekran MPFort 2F ma jeszcze dużo ważnych dla dachów zalet. Jest bardzo trwały, bo ma podwójny film i dużą gramaturę (300 g/m²), co również stanowi o jego uniwersalności, bo może być stosowany pod wszystkie pokrycia dachów pochyłych leżące na łatach. Ekran MPFort 2F pod blachą pełni funkcję warstwy poślizgowej, pozwalającej na swobodne przesuwanie się blachy pod wpływem zmian temperatury. Duża rozszerzalność termiczna blach oraz ich mała bezwładność termiczna powodują, że blachy ciągle przesuwają się po podłożu. Gdy to podłoże jest odpowiednio elastyczne i śliskie to trwałość blach znacząco wzrasta.

Więcej informacji na stronie www.dachowa.com.pl i www.marma.com.pl

Materiały prasowe