Co zrobić, żeby łazienka wyglądała na większą?
Możemy to osiągnąć, wykorzystując powierzchnie odbijające światło, takie jak gres polerowany, szkło, pleksa, czy lustra. Oczywiście poza materiałem ważna jest także kolorystyka. Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, ale nie trzymałabym się kurczowo tej idei, bowiem często to ciemne odcienie, także w niewielkim wnętrzu, ciekawiej budują klimat. Istotnym elementem jest również perspektywa, która umiejętnie potraktowana, potrafi zdziałać cuda, iluzorycznie dodając wnętrzu kilku niezbędnych centymetrów.
Jak zatem „potraktować” tę perspektywę?
Sztuczek jest wiele. Można optycznie powiększyć przestrzeń poprzez zastosowanie listew dekoracyjnych lub fug, które zaprojektowane w odpowiedni sposób, stworzą wrażenie optycznej iluzji i dodatkowo przyciągną uwagę patrzącego. W iluzorycznym powiększaniu przestrzeni niezwykle istotne jest także zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, dzięki któremu możemy powiększyć pomieszczenie. Poprzez zastosowanie światła punktowego, węży ledowych etc. możemy kreować linie perspektywy, które po mistrzowsku potrafią oszukać ludzkie oko.
Jakie oświetlenie najlepiej się sprawdza w małych łazienkach?
Łazienka to miejsce, w którym światło odgrywa ogromne znaczenie. Projektując toaletę w bloku, powinniśmy pamiętać o dobrym oświetleniu górnym, nie zapominając jednocześnie o oświetleniu dekoracyjnym, które stworzy dodatkową, miłą atmosferę relaksu. Aktualnie najczęściej stosuje się halogeny oraz oświetlenie ledowe.
Ważna jest również barwa światła. W niewielkich łazienkach w bloku zdecydowanie najlepiej sprawdza się ciepły kolor biały. Oczywiście w oświetleniu dekoracyjnym, np. w paskach ledowych, możemy użyć światła kolorowego pod warunkiem, że kolor jest zgodny z ogólną koncepcją projektu. Źródło światła dekoracyjnego może znajdować się również w bateriach łazienkowych. Coraz częściej w projektach nowoczesnych łazienek możemy odnaleźć podświetlane deszczownie lub kaskadowe baterie umywalkowe ze światłem, które dodatkowo „koloruje” strumień wody.
Światło powinno mieć się od czego odbijać, warto więc pamiętać o zastosowaniu materiałów: pleksy, gresu polerowanego, lustra, a więc powierzchniach odbijających światło, które dodatkowo sprawią, że nawet najmniejsze pomieszczenie wyda się nie tylko optycznie większe, ale i bardziej stylowe.
Wanna czy prysznic?
To kwestia indywidualnych preferencji oraz gabarytów pomieszczenia. Jeśli powierzchnia pozwala umieścić wannę, a kabina prysznicowa już się nie mieści, to warto zastosować tzw. parawany nawannowe. Są one składane na wiele sposobów, zamykają przestrzeń całej wanny albo tylko jej część i pozwalają korzystać z obu form kąpieli. Jest to rozwiązanie ciągle mało popularne w Polsce, a szkoda, bo bardzo praktyczne w małych łazienkach.
Same wanny to temat rzeka, ich wielkości, kształty i możliwości: hydromasaże, krioterapia, wbudowane nagłośnienie itp. są w tej chwili praktycznie nieograniczone. Podobnie jest z kabinami prysznicowymi. Większość producentów oferuje pełen przekrój wielkości i kształtów kabin. Istnieją też kabiny z funkcją sauny, które zyskują coraz większą popularność także wśród mieszkańców bloków. Nowością na rynku kabin prysznicowych jest np. grawerowanie szkła chromem, co może w małej łazience stanowić piękny akcent, skupiający wzrok i rekompensujący ciasną przestrzeń. W niewielkich łazienkach znakomicie sprawdzają się również panele prysznicowe i deszczownice z funkcjami masażu.
A co z funkcjonalnymi rozwiązaniami w niewielkiej łazience?
Są możliwe, a nawet konieczne. Oczywiście zależy to od gabarytów pomieszczenia i wskazań domowników, co powinno się w takiej łazience znaleźć. Jak już wspomniałam, parawany nawannowe dobrze zdają tu egzamin. Ważne jest też świadome zabudowanie przestrzeni w kontekście przechowywania różnych produktów. Paradoksalnie bowiem okazuje się, że ukryte szafy i szafki mocno oczyszczają nam przestrzeń, sprawiając, że wydaje się ona większa. Warto pomyśleć też o maksymalnym wykorzystaniu miejsca pod umywalką. Również brudowniki można ukryć w niewielkich przestrzeniach, zamawiając kosze w niestandardowych rozmiarach. Czasem warto też rozważyć podłączenie pralki w kuchni, gdyż wciskanie jej do małej łazienki nie tylko psuje efekt wizualny, ale też mocno ogranicza niewielką przestrzeń.
Dylematy małych pomieszczeń, czyli najczęstsze błędy, które popełniamy w aranżacji łazienki w bloku?
Najczęściej popełnianym błędem jest wspomniana pralka w łazience. Polacy ciągle usilnie próbują wstawiać te urządzenia do małych łazienek. Oczywiście, są na rynku pralki o mniejszych gabarytach przystosowane do wykorzystania w zabudowach, ale jeśli możemy ją ustawić w innym pomieszczeniu, to warto to zrobić. Nie zabierajmy sobie przestrzeni, której mamy niewiele.
Kolejną kwestią jest zbyt duża wanna do proporcji pomieszczenia. Niestety, nie zawsze można realizować swoje marzenia odnośnie pojemności wanny kosztem powierzchni użytkowej łazienki. Zakup wanny należy rozważyć już na etapie projektowania, by potem uniknąć niepotrzebnych poprawek, remontów, a co za tym idzie – kosztów. Podobnie rzecz się ma ze zbyt dużymi umywalkami, które – owszem – są wygodne, ale nie zawsze możemy sobie na nie pozwolić.
W aranżacji łazienki, warto pamiętać także o meblach. W przypadku małych powierzchni niezbyt często udaje się wpasować meble z istniejącej na rynku oferty. W takiej sytuacji można pomyśleć o meblach na wymiar. Łazienka, a w szczególności mała łazienka, to nie patchwork. Duże i gładkie płaszczyzny porządkują przestrzeń i sprawiają, ze wydaje się większa i bardziej komfortowa.
O czym warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na remont niewielkiej łazienki?
Warto zorganizować jeden punkt w łazience, który będzie skupiał wzrok. Może to być np. wielkoformatowy wydruk na szkle. Pamiętajmy, że światła dekoracyjne możemy ukrywać we wnękach i sufitach podwieszanych, a wydruki stosować nie tylko na ścianach czy frontach mebli, ale również w kabinie prysznicowej.
Duże lustra zawsze wyglądają w łazienkach świetnie, ale trzeba mieć na uwadze to, co będzie się w nich odbijało. Do łazienek w stylu klasycznym warto wprowadzić sztukaterie zamiast dekorów. Ciekawie mogą prezentować się freski na suficie. Oczywiście istotna jest konsekwencja w zachowaniu stylu. Diabeł tkwi w szczegółach, więc kolor ręczników czy kształt mydła nie powinny być dziełem przypadku. Odważni mogą sięgać do niestandardowych rozwiązań typu bateria mocowana do sufitu czy surrealistyczne wydruki.
Wbrew pozorom mała łazienka to wielkie wyzwanie. Pamiętajmy, że w toalecie, nawet tej najmniejszej, zaczynamy i kończymy dzień i od nas samych zależy, na ile chwile w niej spędzone będą dla nas przyjemne.