W końcu przychodzi taki dzień, w którym naszym pociechom przestaje być obojętne, jak urządzony jest ich pokój
Gdy bajkowe postaci na ścianach oraz kolorowe mebelki ozdobione zwierzątkami stają się nie do zaakceptowania, dziecięca sypialnia musi zamienić się w pokój nastolatka. Ten okres zarówno dla dzieci, jak i dorosłych nie należy do najłatwiejszych. Nasze pociechy mają własne zdanie, niekoniecznie takie samo jak opinie rodziców. Często więc urządzanie pokoju starszych dzieci to droga przez mękę. Oto kilka propozycji, które mają szansę zdobyć serca młodocianych buntowników.

Głos młodych

W tej kwestii nie zawodzi polska marka Meble Vox. Odkąd zaczęła odświeżać swój wizerunek i stawiać na młodych projektantów, jej propozycje to pierwsza meblarska liga. Choć chłopcy i dziewczynki mają różne potrzeby, kolekcja Young Users by Vox z pewnością trafi w gusta obydwu płci. Z zaprojektowanych przez Martę Krupińską mebli można bowiem tworzyć dowolne kombinacje. Podstawą zestawu są białe lub czarne moduły, które łączone na różnorakie sposoby tworzą indywidualne zestawy. Tym, co wyróżnia jednak Young Users od innych młodzieżowych propozycji, są nakładki na drzwiczki szafek. Metalowe elementy zaczepiane na mebel nadają zestawom indywidualny charakter. Dostępne są w kilkudziesięciu wariantach. Można kupić zarówno kolorowe elementy pełniące ozdobną funkcję, jak i elementy do zabawy, gry, nauki, a także akcesoria – wieszaki czy też przepaski. Po tabliczkach można pisać mazakami oraz przyczepiać na nich magnesy. Montuje się je bez użycia narzędzi.
Kolejną propozycją tej samej marki są barwne meble Evolve. Efektownym dodatkiem kolekcji autorstwa Michała Biernackiego są elementy, które mocuje się na frontach mebli. Kolorowe gumki mogą służyć jako mocowania np. galerii zdjęć czy też obrazów. Inną opcją jest możliwość zamocowania drzwi, które tak naprawdę są tablicą magnetyczną, na której można też pisać kredą.

Pokojowe transformacje

Pokoje zajmowane przez nastolatki to zazwyczaj pomieszczenia małe lub bardzo nieustawne. Warto więc przyjrzeć się meblom, które mogą pełnić kilka funkcji. Takie produkty to specjalność marki Clei. Dzięki włoskiemu producentowi popularne przed kilkunastu laty półkotapczany zamieniły się w kolorowe, designerskie meble. Cabrio In to młodzieżowy zestaw o intensywnej kolorystyce, który jednym ruchem z kącika do pracy składającego się z biurka oraz półki na drobiazgi zamienia się w pełnowymiarowe łóżko dziecięce.
Nieco bardziej rozbudowany jest system Poppi Sd. Do składanego łóżka oraz biurka dołączona jest przesuwana komoda, która w zależności od rozłożenia całego zestawu ląduje albo pod biurkiem, albo przy łóżku.

Lądowanie na szafie

Doskonałym rozwiązaniem dla małych wnętrz okazać się może wykorzystanie powierzchni, których dotychczas nie braliśmy pod uwagę. Dlaczego łóżko, niewykorzystywane w ciągu dnia, nie może wylądować np. na szafie? Takie rozwiązania proponuje inna włoska marka – Tumidei Spa. Meble są tak przemyślane, że na niewielkiej powierzchni zmieści się wszystko, co potrzebne nastolatkowi. Górna część podestu, którego spód można wykorzystać na szuflady, może stać się doskonałym miejscem na biblioteczkę czy też miejsce do nauki. Systemy wykonane są z aluminium i drewna, a ich nowoczesne i kolorowe wzornictwo sprawią, że pokoik będzie gustownie urządzony.