Na czym polega procedura kupowania nieruchomości niezbędnych do realizacji przedsięwzięć Euro 2012?
Ustawa z 7 września 2007 r. o przygotowaniu Euro 2012 określa zasady nabywania nieruchomości dla potrzeb realizacji przedsięwzięć Euro 2012 określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów. Ustawa przewiduje skrócenie procedur administracyjnych mających na celu nabywanie i wywłaszczanie nieruchomości.
Pierwszym etapem jest określenie granic geodezyjnych działki. W celu przyspieszenie procedury podziałowej decyzja o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięć Euro 2012 ma zawierać również zatwierdzenie podziału nieruchomości.
Pierwszym uregulowanym w ustawie sposobem nabywania nieruchomości przez spółkę celową na rzecz Skarbu Państwa albo jednostki samorządu jest zawarcie umowy zgodnie z regułami prawa cywilnego. Na zawarcie umowy wojewoda wyznaczy na piśmie odpowiedni termin, nie krótszy niż dwa miesiące od dnia otrzymania przez uprawnionego pisemnej oferty.
Po bezskutecznym upływie wyznaczonego do zawarcia umowy terminu, na wniosek spółki celowej lub innego właściwego podmiotu, wojewoda wszczyna postępowanie wywłaszczeniowe, którego konsekwencją jest wydanie decyzji o wywłaszczeniu i odszkodowaniu. W stosunku do nieruchomości, której stan prawny jest nieuregulowany, wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego następuje na wniosek spółki lub innego właściwego podmiotu, bez konieczności podjęcia próby nabycia nieruchomości na podstawie umowy. Od decyzji wojewody przysługuje odwołanie do ministra właściwego. Odszkodowanie za nieruchomość zostanie ustalone przez rzeczoznawcę majątkowego według stanu na dzień wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia oraz według wartości z dnia decyzji o ustaleniu wysokości odszkodowania. Odszkodowanie podlega waloryzacji na dzień wypłaty, według zasad obowiązujących w razie zwrotu wywłaszczonych nieruchomości.
W stosunku do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu decyzja o ustaleniu lokalizacji stanowi podstawę do wydania decyzji o wygaśnięciu trwałego zarządu ustanowionego na nieruchomości, wypowiedzenia umowy dzierżawy lub najmu ze skutkiem natychmiastowym lub rozwiązania ustanowionego użytkowania.
Po wszczęciu postępowania wywłaszczeniowego, na wniosek spółki celowej lub innego właściwego podmiotu, wojewoda wydaje decyzję zezwalającą na zajęcie nieruchomości przeznaczonych na realizację przedsięwzięć.
Do gruntów rolnych i leśnych objętych decyzjami o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia Euro 2012 nie stosuje się przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych, z wyjątkiem obowiązku zapłaty należności oraz jednorazowego odszkodowania z tytułu wyrębu drzew.