Grupa Radius, deweloper kontrolowany przez polskiego inwestora i rajdowego kierowcę Roberta Szustkowskiego, zabiega o kupno “znaczących” udziałów w należącym do państwa holdingu nieruchomości PHN – podaje agencja Bloomberg.

Sprzedaż PHN, której aktywa oszacowano na 2,6 mld zł, kiedy rząd utworzył grupę w 2011 roku, znajdzie się wśród największych transakcji prywatyzacyjnych w przyszłym roku, które pomogą sfinansować deficyt budżetowy. Nieruchomości PHN zlokalizowane są głownie w Warszawie, a największymi klientami holdingu są państwowy Bank Ochrony Środowiska i Poczta Polska.

„Chcemy kupić znaczący udział, dzięki któremu będziemy mieli wpływ na działalność firmy. Zamierzamy sfinansować inwestycję własną gotówką i być może przy udziale funduszy z banków” – powiedział Szustkowski w rozmowie z Bloombergiem.

Spółka-córka Radiusa, zarejestrowana na Cyprze firma Ringwood Financial, złożyła w zeszły wtorek, 20 listopada do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wniosek o przejęcie kontroli nad Polskim Holdingiem Nieruchomości. Ministerstwo Skarbu, które nadzoruje państwowe aktywa, oświadczyło, że Ringwood z Cypru jest „jednym z potencjalnych inwestorów” w PHN.

„Jesteśmy inwestorem długoterminowym” – mówi Szustkowski, który tegoroczny rajd Dakar ukończył na 30. miejscu – „W minionych latach kupiliśmy kilka spółek od Skarbu Państwa, dokonaliśmy z powodzeniem ich restrukturyzacji i jak dotychczas żadnej z nich nie sprzedaliśmy”. Według informacji Szustkowskiego w Warszawie spółka Radius jest właścicielem około 100 tys. m 2 powierzchni mieszkalnej i biurowej pod wynajem.

Wczoraj wiceminister skarbu Paweł Tamborski poinformował, że Polska zamierza sprzedać udział w PHN w ramach pierwotnej oferty publicznej w pierwszym kwartale przyszłego roku. Przyznał, że „duży” udział w holdingu podczas giełdowego debiutu będzie mógł przejąć fundusz z sektora nieruchomości.

Spółka Radius Projekt działa w branży nieruchomości komercyjnych. Jest właścicielem powierzchni usługowych, biurowych oraz magazynowych. Spółka wynajmuje oraz zarządza nieruchomościami własnymi. Jak czytamy na stronie internetowej firmy realizuje ona inwestycje w trzech kluczowych sektorach rynku nieruchomości: budynków biurowych, centrów handlowych oraz mieszkaniowym.