Analitycy agencji nieruchomości Metrohouse zapytali 148 pośredników, czy łatwiej jest sprzedać mieszkanie znajdujące się na ogrodzonym osiedlu. 60 proc. odpowiedziała twierdząco, 27 proc. było zdania, że nie ma to wpływu na sprzedaż, a 13 nie wyraziło opinii w tej sprawie. Badanie przeprowadzono w dniach 11-15 czerwca 2012 r.
Wśród wystawionych na sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym, monitoring i ochronę ma 31 proc. ofert w Warszawie, po 7 proc. w Krakowie i Poznaniu, 6 proc. w Gdańsku i 4 proc. we Wrocławiu.
Marcin Jańczuk z Metrohouse powiedział PAP, że wielu klientów preferuje mieszkania na terenach zamkniętych ze względów bezpieczeństwa. "Na strzeżonych osiedlach bardzo dobrze sprzedają się partery, często z ogródkami, podczas gdy w otwartych inwestycjach partery raczej nie mają wzięcia" - powiedział Jańczuk.
Ogrodzenie osiedla nie oznacza jednak pełnego bezpieczeństwa - dodają analitycy. "Przy dużej liczbie mieszkańców nie ma możliwości pełnej kontroli" - uważa pośrednik z biura Metrohouse w Legnicy Jerzy Granas. Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich przyznaje jednak, że model ogrodzonych osiedli jest odpowiedzią na wysoką przestępczość w Polsce.