Lofty robią w Polsce zawrotną karierę już od kilku lat. Loftowa moda trwa, a poszukujący mieszkań coraz bardziej cenią sobie oryginalne, eleganckie i niestandardowe rozwiązania architektoniczne.
Jak jednak urządzić loft, żeby zachować jego nietypowy klimat? Jak zatrzymać charakterystyczną surowość i jednocześnie stworzyć przytulne wnętrze? Przede wszystkim przy urządzaniu tego typu lokali niezbędne jest wykorzystanie przestrzeni, wysokości i elementów konstrukcyjnych.
Loftowe wnętrza, czyli powierzchnie w budynkach postindustrialnych, cechuje przede wszystkim wysokość i otwarta przestrzeń. Stwarza to ogromne możliwości i pole do popisu. Aranżacja tak nietypowych powierzchni wymaga jednak wiele pracy i wyobraźni. Aby zaprojektować wnętrze z jednej strony funkcjonalne, a z drugiej niepozbawione wyjątkowego charakteru, należy wszystko dokładnie przemyśleć i starannie rozplanować.
Nie lada wyzwaniem dla każdego projektanta aranżującego mieszkanie utrzymane w postindustrialnym stylu jest przede wszystkim umiejętne wykorzystanie tak typowych dla loftów elementów konstrukcji budynku i materiałów, jak beton, stal czy szkło. Odpowiednio wyeksponowane ciężkie kolumny, metalowe poręcze czy schody są nie tylko ozdobą, ale również podkreślają oryginalny i wyjątkowy charakter miejsca.
W pomieszczeniach typu loft niezwykłą rolę odgrywa również światło. Aby zapewnić jego swobodny dostęp, przy dekoracji okien coraz częściej rezygnuje się z ciężkich zasłon i firan zastępując je minimalistycznymi dekoracjami eksponującymi nowoczesny i unikalny charakter wnętrza. Tradycyjne żyrandole coraz częściej zastępuje się prostymi lampami sufitowymi, punktowym oświetleniem oraz surowymi reflektorami eksponującymi industrialny design całego lokalu.
Przy projektowaniu loftów niezwykle istotne jest zachowanie idealnej równowagi pomiędzy surowością wnętrza a komfortem jego przyszłych mieszkańców. Ważne, żeby każdy właściciel czuł się w swoim mieszkaniu dobrze i swobodnie. Dążenie do indywidualizmu przejawia się głównie w doborze odpowiednich elementów dekoracyjnych. Wzorzyste tapety czy oryginalne szablony do malowania ścian podkreślają unikalny charakter wnętrz loftowych. Mile widziany jest również eklektyzm w łączeniu elementów tradycyjnych z przedmiotami ultranowoczesnymi. Zgodnie z najnowszymi trendami coraz częściej w mieszkaniach gromadzi się pozornie niepasujące do siebie meble i akcesoria różnych producentów, o całkowicie odmiennych fakturach i wyglądzie.