statystyki

NSA zdecyduje o karach dla inwestorów budowlanych

autor: Marcin Wybranowski20.10.2020, 07:43; Aktualizacja: 20.10.2020, 08:04
Zagadnienie to wzbudziło wątpliwości NSA podczas rozpatrywania sprawy (sygn. akt II OSK 2641/17) dotyczącej skargi na postanowienie organu nadzoru budowlanego w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wymierzenia kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego.

Zagadnienie to wzbudziło wątpliwości NSA podczas rozpatrywania sprawy (sygn. akt II OSK 2641/17) dotyczącej skargi na postanowienie organu nadzoru budowlanego w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wymierzenia kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego.źródło: ShutterStock

Czy można nakładać kary na inwestora za nielegalne użytkowanie obiektu, jeżeli powstał on bez uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy – takim zagadnieniem prawnym zajmie się 26 października Naczelny Sąd Administracyjny w poszerzonym składzie.

Zagadnienie to wzbudziło wątpliwości NSA podczas rozpatrywania sprawy (sygn. akt II OSK 2641/17) dotyczącej skargi na postanowienie organu nadzoru budowlanego w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wymierzenia kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego. Chodziło o obiekt, który zdaniem organu nadzoru budowlanego został zbudowany bez uzyskania stosownego pozwolenia na budowę, czyli będący samowolą budowlaną.

Sąd przedstawił do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów, czy przewidziana w art. 57 ust. 7 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) sankcja w postaci kary pieniężnej za przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części dotyczy także obiektów zrealizowanych bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ardaszir(2020-10-20 22:06) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda, że przez te wszystkie lata NSA nie dojrzał do uchwały jak liczyć termin przedawnienia kary za nielegalne użytkowanie obiektu budowlanego (art. 57 ust. 7 pb), mimo, że sami dostrzegł w orzecznictwie aż sześć (!) koncepcji na ten temat.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie