statystyki

Legalizacja samowoli budowlanej i przepisy przejściowe

autor: Marcin Wybranowski29.09.2020, 07:30; Aktualizacja: 29.09.2020, 07:31
Przepisy przejściowe przewidują również drugą normę o charakterze szczególnym.

Przepisy przejściowe przewidują również drugą normę o charakterze szczególnym.źródło: ShutterStock

Niezależnie od oceny słuszności wprowadzenia uproszczonej legalizacji samowoli budowlanej do systemu prawnego, eksperci wskazują na wątpliwości interpretacyjne, jakie mogą powstać przy stosowaniu przepisów intertemporalnych (międzyczasowych). Ustawa nowelizująca (Dz.U. z 2020 r. poz. 471) wprowadza ogólną zasadę, że do spraw wszczętych, a nie zakończonych przed wejściem w życie ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.

– Jeżeli aktualnie wobec obiektu toczy się postępowanie legalizacyjne, wszczęte przed nowelizacją, to powinno się ono toczyć dalej wedle starych uregulowań. W takiej sytuacji organ nadzoru budowlanego nie będzie miał podstaw do wszczęcia uproszczonego postępowania, ponieważ postępowanie w tym samym przedmiocie, tj. legalizacji, już się toczy – mówi Jacek Kosiński, partner zarządzający w kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni.

Przepisy przejściowe przewidują również drugą normę o charakterze szczególnym. Zgodnie z jej treścią nie można wszcząć uproszczonego postępowania legalizacyjnego w stosunku do obiektów budowlanych, do których wydano, przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, decyzję o nakazie rozbiórki. To ten przepis budzi najwięcej wątpliwości.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie