statystyki

Podatek od przychodów z budynków płacony później, ale w jakiej wysokości?

autor: Łukasz Zalewski11.05.2020, 12:01; Aktualizacja: 11.05.2020, 12:06
Teraz, w związku z wprowadzeniem rozwiązań antykryzysowych, pojawiły się dodatkowe wątpliwości dotyczące podatku od przychodów z budynków.

Teraz, w związku z wprowadzeniem rozwiązań antykryzysowych, pojawiły się dodatkowe wątpliwości dotyczące podatku od przychodów z budynków.źródło: ShutterStock

Tarcza antykryzysowa 1.0 przesunęła do 20 lipca termin zapłaty podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych za miesiące od marca do maja br. Właściciele centrów handlowych zastanawiają się jednak, czy w ogóle muszą płacić tę daninę za okres, gdy ich działalność była odgórnie ograniczona.

Odroczenie terminów płatności podatku przewiduje nowelizacja specustawy o COVID-19 z 31 marca br. (Dz.U. poz. 568). Dotyczy ono właścicieli centrów handlowych, domów towarowych, budynków biurowych i innych wynajmowanych, dzierżawionych, leasingowanych. Mogą oni skorzystać z przesunięcia terminu, jeżeli:

  • ponieśli w danym miesiącu negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19;
  • ich przychody (z całej działalności, nie tylko z budynków) w danym miesiącu są niższe o co najmniej 50 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego, a jeśli podatnik rozpoczął działalność w 2019 r. – są niższe w stosunku do uzyskanych w tym roku średnich przychodów.

Specustawa określa też, kto nie stosuje warunku spadku przychodów o 50 proc. Wynajmujący lokale m.in. w centrach handlowych zastanawiają się jednak, jak na wysokość podatku od przychodów z budynków oraz obowiązek jego zapłaty wpływają inne rozwiązania z tarczy antykryzysowej 1.0. Przewiduje ona bowiem wygaśnięcie wzajemnych zobowiązań stron w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw. Kolejny problem dotyczy sytuacji, gdy wynajmujący i najemca porozumieli się co do „zawieszenia najmu”. Z takimi sytuacjami firmy mają do czynienia w mniejszych centrach handlowych. Tymczasem eksperci nie są zgodni co do oceny skutków podatkowych tych rozwiązań. Od Ministerstwa Finansów nie otrzymaliśmy zaś jeszcze odpowiedzi na zadane w tej sprawie pytanie.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Dziadek wnuków(2020-05-11 16:05) Zgłoś naruszenie 00

    Specustawa określa warunki dla tych , którzy wynajmują lokale. I dobrze, mogą się do czegoś odnieść w swoich wnioskach. Także i właściciele centrów handlowych, jeno oni nadal się zastanawiają czy muszą płacić haracz za czas, gdy działalności zakazał rząd !? Natomiast firmy transportowe zostały pozostawione same sobie ! Samo zwolnienie z ubezpieczenia pracowników w makro firmach na trzy m-ce to ułamek kosztów, a ten pomysł z pożyczką w wysokości 5000 [pięciu tyś] złotych jest zapożyczony z Orwella. Bo tylko tam - i obecnie u dzisjeszych rządzących - są wszyscy równi. Ale też równiejsi !! Cóż, rozdawali pieniądze za głosy biedocie , więc kasa ogołocona, przyjdzie więc "pasa zakasać" , i .... zwalniać. Chorobcia, ale to przyniesie głosy PiS-owi ?!! Trudno, z diabłem nie wygram.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie