statystyki

Czy firmy budowlane rzeczywiście liczyć na wzrost wynagrodzenia?

autor: Sławomir Wikariak18.09.2019, 09:20; Aktualizacja: 18.09.2019, 09:40
Organizacja zamierza poprosić UZP o doprecyzowanie interpretacji dotyczącej jednej z podstaw zmian umowy

Organizacja zamierza poprosić UZP o doprecyzowanie interpretacji dotyczącej jednej z podstaw zmian umowyźródło: ShutterStock

Konfederacja Lewiatan uważa, że wydana w ubiegłym tygodniu przez Urząd Zamówień Publicznych opinia prawna powinna nakłonić zamawiających do waloryzowania umów w związku ze znaczącym wzrostem cen na rynku budowlanym. Jednocześnie organizacja będzie prosiła UZP o doprecyzowanie jednej kwestii.

Chodzi o opisane przez DGP stanowisko, w którym UZP uznaje, że radykalny wzrost cen materiałów budowlanych i robocizny może stanowić podstawę do aneksowania kontraktów. Firmy budowlane domagają się tego od lat. Najczęściej bezskutecznie. Jeśli zamawiający godzą się na jakieś zmiany, to w bardzo ograniczonym zakresie. Zdaniem środowisk biznesowych nowa opinia daje podstawy do zmiany tego podejścia.

– To ważna opinia, która powinna otworzyć drogę do rozmów między zamawiającymi i wykonawcami na temat ugodowej (pozasądowej), często niezbędnej, waloryzacji umów o zamówienie publiczne – ocenia Katarzyna Kuźma, partner w praktyce infrastruktury i energetyki w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, przewodnicząca Rady Zamówień Publicznych przy Konfederacji Lewiatan.

Jednocześnie organizacja zamierza poprosić UZP o doprecyzowanie interpretacji dotyczącej jednej z podstaw zmian umowy. Chodzi o art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1986 ze zm.). Przepis ten pozwala na niewielkie modyfikacje cen (do 15 proc. w przypadku robót budowlanych). UZP w swej opinii uważa, że musi to wiązać się ze zmianą zakresu robót (innymi słowy wyższe wynagrodzenie musi wynikać, że wykonawca zrobił coś więcej niż wynikało to z umowy). Tymczasem zdaniem prawników Lewiatana zmiana zakresu nie jest niezbędna.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie