statystyki

Rząd ułatwi deweloperom pozyskiwanie ziemi

autor: Szymon Cydzik04.09.2019, 09:49; Aktualizacja: 04.09.2019, 09:49
Nie tylko rolnicy – jak jest obecnie – będą mogli dokonywać zamiany gruntów z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Taką możliwość zyskają też osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Nie tylko rolnicy – jak jest obecnie – będą mogli dokonywać zamiany gruntów z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Taką możliwość zyskają też osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.źródło: ShutterStock

Nie tylko rolnicy – jak jest obecnie – będą mogli dokonywać zamiany gruntów z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Taką możliwość zyskają też osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Takie rozwiązanie przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i trybu dokonywania zamiany nieruchomości. Podstawą do tego jest znowelizowana ustawa z 19 października 2001 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 817).

Osoba zainteresowana wymianą przenosiłaby na KOWR własność ziemi, a w zamian za to ośrodek przenosiłby na nią własność nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Chodzi tylko o te grunty, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, odbudowy lub rewitalizacji zostały przeznaczone na cele inne niż rolne lub też zostały określone jako inne niż rolne w ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu. Jeśli dla nieruchomości nie ma żadnego z tych dokumentów, zamiana jest możliwa, jeśli grunt położony jest na terenie określonym w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jako niezwiązany z produkcją rolniczą.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie