statystyki

Zmiany w prawie budowlanym na ostatniej prostej

autor: Julita Żylińska01.08.2019, 07:47; Aktualizacja: 01.08.2019, 07:47
Projekt przewiduje także dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii.

Projekt przewiduje także dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii.źródło: ShutterStock

Po dodatkowych uzgodnieniach Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) przyjął 31 lipca projekt nowelizacji prawa budowlanego. W najbliższy wtorek może więc go przyjąć rząd, tym samym parlament ma szansę zająć się dokumentem jeszcze w tej kadencji. Sejm planuje zebrać się dwa razy przed wyborami – pod koniec sierpnia i w pierwszej połowie września.

Zmiany w prawie budowlanym mają przyspieszyć proces budowlany i uprościć niektóre procedury dla inwestorów. Według raportu Doing Business w Polsce na pozwolenie na budowę trzeba czekać średnio 153 dni, na Litwie 74, a w Wielkiej Brytanii 86. Nowelizacja przewiduje m.in. przeniesienie obowiązku dostarczania projektu technicznego z etapu pozwolenia na budowę na etap wniosku o pozwolenie na użytkowanie lub zgłoszenia zakończenia robót. Po zmianach projekt budowlany będzie składał się z projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe) i projektu technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna).

Projekt precyzuje też, że obiekty takie jak bankomaty, paczkomaty i inne automaty nie wymagają ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Nie będzie więc potrzebny dziennik budowy dla każdego takiego urządzenia. Resort inwestycji i rozwoju zaproponował też uproszczony tryb legalizacji starych samowoli budowlanych (powyżej 20 lat) oraz 5-letni termin, po którym nie można już wzruszyć decyzji o pozwoleniu na budowę i użytkowanie. Warunkiem skorzystania z uproszczonej, bezpłatnej procedury legalizacji będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • POLAK(2019-08-01 19:28) Zgłoś naruszenie 40

    NO I ZWYKŁY KOWALSKI DOSTAŁ FIGĘ BANKOMATY NIE TRZEBA ZGŁASZAĆ A KIBEL TRZEBA DLA KOGO TA ZMIANA.

    Odpowiedz
  • Tom(2019-08-03 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Dla kogo te zmiany. Od 10 lat nic nie zbudowałem tylko tkwię w procedurach urzędniczych przez te zmiany. Wiadomo jak jest zmiana prawa to sprawa zostaje wstrzymana bo urząd pewności nie ma co obowiązuje i stawia wymóg uzupełnienia wniosku czyli rozpoczyna ocenę wniosku od nowa. Kto dostaje pozwolenie na budowę w ciągu 153 dni?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie