statystyki

Zmiany w prawie budowlanym na ostatniej prostej

autor: Julita Żylińska01.08.2019, 07:47; Aktualizacja: 01.08.2019, 07:47
Projekt przewiduje także dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii.

Projekt przewiduje także dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii.źródło: ShutterStock

Po dodatkowych uzgodnieniach Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) przyjął 31 lipca projekt nowelizacji prawa budowlanego. W najbliższy wtorek może więc go przyjąć rząd, tym samym parlament ma szansę zająć się dokumentem jeszcze w tej kadencji. Sejm planuje zebrać się dwa razy przed wyborami – pod koniec sierpnia i w pierwszej połowie września.

Zmiany w prawie budowlanym mają przyspieszyć proces budowlany i uprościć niektóre procedury dla inwestorów. Według raportu Doing Business w Polsce na pozwolenie na budowę trzeba czekać średnio 153 dni, na Litwie 74, a w Wielkiej Brytanii 86. Nowelizacja przewiduje m.in. przeniesienie obowiązku dostarczania projektu technicznego z etapu pozwolenia na budowę na etap wniosku o pozwolenie na użytkowanie lub zgłoszenia zakończenia robót. Po zmianach projekt budowlany będzie składał się z projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe) i projektu technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna).

Projekt precyzuje też, że obiekty takie jak bankomaty, paczkomaty i inne automaty nie wymagają ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Nie będzie więc potrzebny dziennik budowy dla każdego takiego urządzenia. Resort inwestycji i rozwoju zaproponował też uproszczony tryb legalizacji starych samowoli budowlanych (powyżej 20 lat) oraz 5-letni termin, po którym nie można już wzruszyć decyzji o pozwoleniu na budowę i użytkowanie. Warunkiem skorzystania z uproszczonej, bezpłatnej procedury legalizacji będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • POLAK(2019-08-01 19:28) Zgłoś naruszenie 40

    NO I ZWYKŁY KOWALSKI DOSTAŁ FIGĘ BANKOMATY NIE TRZEBA ZGŁASZAĆ A KIBEL TRZEBA DLA KOGO TA ZMIANA.

    Odpowiedz
  • Tom(2019-08-03 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Dla kogo te zmiany. Od 10 lat nic nie zbudowałem tylko tkwię w procedurach urzędniczych przez te zmiany. Wiadomo jak jest zmiana prawa to sprawa zostaje wstrzymana bo urząd pewności nie ma co obowiązuje i stawia wymóg uzupełnienia wniosku czyli rozpoczyna ocenę wniosku od nowa. Kto dostaje pozwolenie na budowę w ciągu 153 dni?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie