statystyki

NIK: Mniej restrykcji dla obrotu ziemią to dobry pomysł

autor: Jakub Pawłowski15.05.2019, 07:00; Aktualizacja: 15.05.2019, 07:20
pole, rolnictwo, uprawa

Na konieczność takich zmian NIK oraz rzecznik praw obywatelskich zwracali uwagę już wcześniej.źródło: ShutterStock

W ciągu ponad 26 lat cena gruntów rolnych należących do Skarbu Państwa wzrosła ponad 50-krotnie: od 500 zł za hektar w 1992 r. do ponad 32 tys. zł w 2016 r. Trend ten załamał się w 2017 r. gdy ograniczono handel ziemią rolną – wynika z ostatnich ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, do których dotarł DGP.

Przypomnijmy, że rok wcześniej ustawowo wstrzymano sprzedaż ziemi należącej do państwa. Wprowadzono też wiele ograniczeń w prywatnym obrocie nieruchomościami rolnymi. Restrykcyjne przepisy stanowiły, że nabywcą mógł być tylko rolnik. Musiał on też osobiście prowadzić gospodarstwo przez 10 lat, bez możliwości wcześniejszej sprzedaży. NIK wylicza, że na skutek tych zmian wartość nieruchomości spadła w 2018 r. o 15 proc. w stosunku do 2016 r. Wynosiła wtedy nieco ponad 26 tys. zł za ha.

Niewykluczone, że ten trend się odwróci wraz z poluzowaniem zasad obrotu ziemią, które wprowadza nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 1405 ze zm.). Czeka właśnie na podpis Prezydenta RP.

Dzięki nowym przepisom obrót gruntami rolnymi ma się odbywać na bardziej zliberalizowanych zasadach. Rozszerzony zostanie katalog wyłączeń z przepisów ustawy. Restrykcje nie będą już dotyczyć ogródków przydomowych i gruntów leżących w granicach administracyjnych miast. Ponadto osoby niezajmujące się rolnictwem będą mogły nabyć większą działkę (do 1 ha zamiast 0,3 ha, jak dotychczas). Skrócony z 10 do 5 lat będzie też okres, w którym nabywca musi osobiście prowadzić gospodarstwo rolne.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie